REKLAMA

Smok(g) krakowski, smog rzeszowski. Fatalny stan powietrza w stolicy Podkarpacia

RZESZÓW / PODKARPACIE. Rzeszów plasuje się w dziesiątce miast, które mają najbardziej zanieczyszczone powietrze w naszym kraju. Średnia ilość szkodliwych substancji oscyluje w granicy 40 mg na metr sześcienny. Co to oznacza dla mieszkańców? Smog daje o sobie znać tuż po rozpoczęciu sezonu grzewczego. Tworzy się na skutek spalania złej jakości węgla, a w skrajnych przypadkach – plastiku, odpadów i gumy. Negatywnym czynnikiem jest też położenie miasta w dolinie. Co więcej, do jego powstawania przyczyniają się spaliny wydzielane przez fabryki i pojazdy.

W skład smogu zalicza się wiele szkodliwych związków chemicznych oraz pyłów. W połączeniu z nadmierną wilgotnością powietrza stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia – mogą wywołać astmę, choroby układu oddechowego, a nawet paraliż układu krwionośnego. Smog zwiększa także ryzyko nowotworowe oraz negatywnie wpływa na rozwój zarodków.

Najbardziej zanieczyszczony od wielu lat jest Kraków, niechlubnie słynący ze wszechobecnego smogu. Na czele rankingu są również Nowy Sącz i Rybnik, gdzie dopuszczalne normy przekraczane są kilkukrotnie. W okolicach 10. miejsca plasuje się stolica Podkarpacia.

Jak można walczyć ze smogiem? Odpowiedzią jest budowa centralnych sieci ciepłowniczych na kolejnych osiedlach. Jednym ze skutecznych sposobów na zmniejszenie ilości produkowanych spalin jest rezygnacja z jazdy samochodem na rzecz komunikacji miejskiej.  W związku z decyzją radnych o podwyższeniu cen biletów MPK, dla mieszkańców Rzeszowa ten sposób może okazać się jednak nieco trudniejszy…

foto: archiwum eSanok.pl

foto: archiwum eSanok.pl

(az)

03-12-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

rasiaky2021-05-12 01:56:55
0 0
buying cialis online reviews
smok-krakowski-smog-rzeszowski-fatalny-stan-powietrza-w-stolicy-podkarpacia-az003