REKLAMA

Śmigus-dyngus: Oblewajmy się z umiarem. Za przekroczenie przepisów grozi nawet 500 złotych mandatu!

Lany poniedziałek jest niewątpliwie tradycją obchodzoną w Polsce od lat. Należy jednak pamiętać, aby zwyczaj oblewania wodą nie okazał się zachowaniem niezgodnym z przepisami, które nie ma wiele wspólnego z podtrzymywaniem tradycji.

water-3418649_960_720

Foto: pixabay.com

W Poniedziałek Wielkanocny należy przede wszystkim zachować rozwagę, a polewanie wodą powinno mieć swój umiar i mieć charakter symboliczny, a nie przysparzać zbędnego problemu. Tradycję należy pielęgnować, ale zgodnie z normami dobrego wychowania – informuje Policja.

Policjanci przestrzegają zwolenników natarczywego oblewania wodą o konsekwencjach prawych za wszelkie niezgodne z przepisami incydenty. Z odpowiedzialnością karną muszą liczyć się osoby, które niewłaściwie będą obchodzić ten zwyczaj wielkanocny poprzez między innymi: zakłócenie spokoju i porządku publicznego, naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia, czy naruszenie miru domowego (podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela). Takie zachowanie może powodować naruszenie przepisów, a w konsekwencji odpowiedzialność karną.

Podkreślić należy, że brak umiaru w obchodzeniu omawianego zwyczaju może narazić oblewaną osobę w sposób bezpośredni na szkody materialne, na przykład poprzez uszkodzenie sprzętu elektronicznego, telefonu, tabletu, lub też pośredni, powodując konieczność powrotu oblanej osoby do domu, w sytuacji gdy była w trakcie podróży np. na dworzec, lotnisko. Wówczas spowodowanie opóźnienia takiej osoby może przyczynić się do konieczności pokrycia z tego powodu strat finansowych.

Za zakłócanie spokoju i porządku publicznego może grozić między innymi kara grzywny wymierzona w drodze postępowania mandatowego w wysokości do 500 złotych. Na podobne konsekwencje prawne może narazić się osoba dopuszczająca się nieobyczajnego wybryku na przykład w postaci oblewania wodą pasażerów transportu publicznego, czy też rzucająca balonem wypełnionym wodą w pojazdy mechaniczne, będące w ruchu.

Źródło: policja.pl

22-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.