Lany poniedziałek jest niewątpliwie tradycją obchodzoną w Polsce od lat. Należy jednak pamiętać, aby zwyczaj oblewania wodą nie okazał się zachowaniem niezgodnym z przepisami, które nie ma wiele wspólnego z podtrzymywaniem tradycji.
Foto: pixabay.com
– W Poniedziałek Wielkanocny należy przede wszystkim zachować rozwagę, a polewanie wodą powinno mieć swój umiar i mieć charakter symboliczny, a nie przysparzać zbędnego problemu. Tradycję należy pielęgnować, ale zgodnie z normami dobrego wychowania – informuje Policja.
Policjanci przestrzegają zwolenników natarczywego oblewania wodą o konsekwencjach prawych za wszelkie niezgodne z przepisami incydenty.
Z odpowiedzialnością karną muszą liczyć się osoby, które niewłaściwie będą obchodzić ten zwyczaj wielkanocny poprzez między innymi: zakłócenie spokoju i porządku publicznego, naruszenie nietykalności cielesnej, uszkodzenie ciała, zniszczenie mienia, czy naruszenie miru domowego (podczas bezprawnego wtargnięcia do mieszkania bez zgody właściciela). Takie zachowanie może powodować naruszenie przepisów, a w konsekwencji odpowiedzialność karną.
Za zakłócanie spokoju i porządku publicznego może grozić między innymi kara grzywny wymierzona w drodze postępowania mandatowego w wysokości do 500 złotych.
Na podobne konsekwencje prawne może narazić się osoba dopuszczająca się nieobyczajnego wybryku, na przykład w postaci oblewania wodą pasażerów transportu publicznego, czy też rzucająca balonem wypełnionym wodą w pojazdy mechaniczne, będące w ruchu.
Jeżeli czyn zostanie sklasyfikowany z art. 174 kodeksu karnego, czyli jako sprowadzenie niebezpieczeństwa w ruchu lądowym, to jego sprawcy grozi nawet do 8 lat więzienia!
“Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
Podkreślić należy, że brak umiaru w obchodzeniu omawianego zwyczaju może narazić oblewaną osobę w sposób bezpośredni na szkody materialne, na przykład poprzez uszkodzenie sprzętu elektronicznego, telefonu, tabletu, lub też pośredni, powodując konieczność powrotu oblanej osoby do domu, w sytuacji gdy była w trakcie podróży np. na dworzec, lotnisko. Wówczas spowodowanie opóźnienia takiej osoby może przyczynić się do konieczności pokrycia z tego powodu strat finansowych.
Pamiętajmy, że w przypadku poniesienia strat materialnych, pokrzywdzony może dochodzić swoich roszczeń na drodze postępowania cywilnego. Apelujemy zatem o zachowanie rozsądku i umiaru w kultywowaniu tradycji „śmigusa – dyngusa”.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.