REKLAMA

Śledztwo rzeszowskiego CBA. Akt oskarżenia ws. zakupu Elektrociepłowni Przeworsk za 22 miliony!

Agenci rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzili postępowanie dotyczące m.in. zakupu w 2010 roku przez PGE Energia Odnawialna S.A. Elektrociepłowni Przeworsk za 22 miliony złotych. Skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie aktem oskarżenia objęto 15 osób, którym zarzucono łącznie 43 przestępstwa.

1-5218_2

Foto: cba.gov.pl / zdjęcie poglądowe

W toku prowadzonego przez agencję rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego śledztwa ustalono, że spółka zarządzana przez jednego z oskarżonych nabyła w Przeworsku za kwotę 2,5 miliona złotych teren po byłej cukrowni, obejmujący obiekt elektrociepłowni, zaciągając kredyt na zakup i modernizację obiektu w kwocie 5 milionów 700 tysięcy złotych.

Podczas ubiegania się o kredyt na modernizację elektrociepłowni oraz w trakcie realizowania umowy kredytowej, przedłożone zostały poświadczające nieprawdę dokumenty, w tym faktury dokumentujące wykonanie prac i usług, które nie zostały wykonane, bądź nie miały związku z modernizacją obiektu.

W listopadzie 2010 roku oskarżony Piotr M., działając jako prezes zarządu spółki, sprzedał obiekt na rzecz innej spółki energetycznej za kwotę sięgającą 22 milionów złotych, posługując się poświadczającymi nieprawdę operatami zawyżającymi wartość elektrociepłowni. Jak ustalili śledczy, transakcja nie miała żadnych podstaw ekonomicznych. Zakupiony sprzęt miał bardzo niską sprawność, wysoką awaryjność i nie nadawał się do ciągłej pracy. Oprócz stanu technicznego, również inne dane, w tym te dotyczące sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej były zupełnie nieprawdziwe. Od momentu zakupu elektrociepłowni, nie była ona włączona do użytkowania, a jej wartość tuż po zakupie była szacowana jako wartość złomu.

W trakcie prowadzonego postępowania przedstawiono zarzuty członkom zarządu spółki energetycznej oraz dyrektorowi jednego z departamentów tej spółki, dotyczące nadużycia zaufania i spowodowania w mieniu spółki energetycznej szkody w wielkich rozmiarach w kwocie 22 milionów złotych.

Akt oskarżenia obejmuje także przestępstwa związane z praniem brudnych pieniędzy w łącznej kwocie około 9 milionów złotych. Ustalono jednocześnie, że kwota około 1 miliona 400 tysięcy euro została wytransferowana poza granice Polski z wykorzystaniem konta prowadzonego w banku w Lichtensteinie dla spółki założonej na Gibraltarze przez współoskarżonego – obywatela Słowacji.

Piotr M. został także oskarżony o popełnienie przestępstwa płatnej protekcji polegającej na obietnicy wręczenia oraz wręczeniu innej osobie korzyści majątkowej w kwocie 1 miliona euro.

Źródło: CBA

15-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)