REKLAMA

SESJA RM: Co z budową bloków czynszowych?

RZESZÓW. Klub PiS bezskutecznie walczył o dyskusję na temat budowy bloków czynszowych w mieście. Co nie spodobało się pozostałym klubom?

Na dzisiejszą (7.07.) sesję Rady Miasta Rzeszowa radni opozycji przygotowali projekt uchwały zmierzający do rozpoczęcia projektu budowy bloków czynszowych pod wynajem w mieście.

Radni chcieli, aby miasto wskazało właściwy teren pod inwestycję oraz zabezpieczyło środki w budżecie na przyszły rok. Pieniądze zostałyby przeznaczone na przygotowanie dokumentacji projektowej, technicznej i kosztorysowej planowanych bloków.

Jedną z najważniejszych problemów, z którymi muszą zmierzyć się młodz ludzie w Polsce jest niemożność sprawnego rozpoczęcia autonomicznego życia, związane przede wszystkim z poważnymi trudnościami w dostępie do mieszań – wyjaśniał Marcin Fijołek, przewodniczący klubu PiS w RM.

PiS utrzymywało, że problemem obecnej polityki mieszkalnej jest fakt pominięcia najszerszej grupy gospodarstw domowych, które osiągają zbyt wysokie dochody, aby nabyć uprawnienia do najmu lokalu socjalnego, a jednocześnie zbyt niskie, aby zaciągnąć kredyt w banku na zakup lub budowę własnego domu.

Bloki czynszowe stanowią odpowiedź na potrzeby mieszkaniowe młodego pokolenia, a w szczególności młodych rodzin – argumentował Fijołek.

Projekt uchwały znalazł się w porządku obrad, ale szybko został z niego usunięty. Powodem był błąd formalny. Zgodnie z prawem, bloki czynszowe nie mogą być przeznaczane pod wynajem na czas określony.

PO zapewnia, że inicjatywie jako takiej nie jest przeciwna.

Problem polega na tym, że prawo nie przewiduje wynajmu bloków czynszowych. Gmina musiałaby stworzyć spółkę Towarzystwa Budownictwa Społecznego, która by się tym zajmowała. Zagrożeniem jest m.in. to, że na budowę konieczne jest wzięcie kredytu, a rata powinna być wliczona w czynsz. Co, jeśli po kilku latach taka rodzina nie będzie płaciła? Trzeba będzie ją eksmitować i zapewnić mieszkanie komunalne – wyjaśnia Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca klubu PO. – W innych miastach bloki czynszowe budują prywatni inwestorzy i takie rozwiązanie jest lepsze. Miasto powinno zająć się zapewnieniem mieszkań komunalnych.

Projekt uchwały został skierowany na komisję gospodarki komunalnej i inwestycji.

fot. nagłówek: flickr.com/Burgundy-red

 
07-07-2015

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

sesja-rm-co-z-budowa-blokow-czynszowych