REKLAMA

Sejm przyjął ustawę covidową! Dwaj posłowie z Rzeszowa byli przeciw

WARSZAWA / POLSKA. W czwartek Sejm RP przyjął ustawę covidową. Teraz trafi ona do Senatu. Posłowie z okręgu rzeszowskiego – Stanisław Tyszka (PSL-Kukiz15) i Grzegorz Braun (Konfederacja) – głosowali przeciwko ustawie.

Bez nazwy-1_2
Foto: archiwum Rzeszów24.pl

Posiedzenie Sejmu w sprawie ustawy covidowej wstępnie było zaplanowane na 20 października. Wówczas jednak opozycja skorzystała z nieobecności posłów PiS i przesunęła obrady o jeden dzień. Ostatecznie potrwały one do czwartku 22 października.

W czwartek przegłosowano zgłoszone poprawki (część zgłoszonych przez opozycję odrzucono) i przystąpiono do głosowania nad ostatecznym kształtem całości ustawy. Co ona zakłada?

Głównymi założeniami ustawy jest: podwyższenie do 200 procent wynagrodzenia dla osób, które są kierowane przez wojewodę do walki z pandemią; 100 procent uposażenia dla służb mundurowych w trakcie przechodzenia kwarantanny, „klauzula dobrego Samarytanina”, czyli brak kar za błędy medyczne w trakcie pandemii, stworzenie podstawy prawnej do karania za brak zakrytych ust i nosa (zmiany w Kodeksie Wykroczeń), wprowadzenie podstawy prawnej umożliwiającej, by sprzedawca mógł odmówić obsługi klientowi, gdy ten nie ma zakrywa ust i nosa.

Jak głosowali posłowie?

“Za” ustawą było 423 posłów, 11 posłów zagłosowało “przeciw”, 9 parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Przechwytywanie_207

screenshot: senat.gov.pl

Głosy posłów z Rzeszowa

Przeciwko ustawie zagłosowało dwóch posłów z okręgu rzeszowskiego – Stanisław Tyszka z Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz15) oraz Grzegorz Braun (Konfederacja). Pozostali posłowie z podkarpackich okręgów głosowali za ustawą.

Co ciekawe, przeciw ustawie zagłosowała jedna posłanka PiS – Anna Siarkowska. Obok Stanisława Tyszki z Koalicji Polskiej przeciw byli wszyscy obecni na sali posłowie Konfederacji: Konrad Berkowicz, wspomniany już Grzegorz Braun, Artur Dziambor, Krystian Kamiński, Janusz Korwin-Mikke, Dobromir Sośnierz, Michał Urbaniak oraz Robert Winnicki.

23-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

sejm-przyjal-ustawe-covidowa-dwaj-poslowie-z-rzeszowa-byli-przeciw-3985-00r2kc