Scena tętniąca życiem, tańce i pyszne jedzenie. Piknik pokoleń pod znakiem dobrej zabawy (ZDJĘCIA)
RZESZÓW / PODKARPACIE. W sobotę 16 maja 2015 r., na terenie Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie odbył się „Szwajcarsko-Polski Piknik Pokoleń”.
Mieszkańcy i kadra Domów Pomocy Społecznej z Krosna, Moczar, Glinika Dolnego, Górna, Lubziny, Folusza, Iwonicza, Chmielnika, Babicy, Brzózy Królewskiej, Huwnik, Rudy, wychowankowie Domu Dziecka w Nowej Grobli, uczniowie szkół: Publicznego Gimnazjum w Cieklinie, Szkoły Podstawowej w Hoszowie, w Iwoniczu, w Ropczycach, w Dębicy, Szkoły Podstawowej nr 15 w Krośnie, Zespołu Szkół w Lubzinie, dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „FRYSZTAK” oraz reprezentanci PSOUU Koło w Haczowie to główni uczestnicy wydarzenia.
Swoją obecnością podczas pikniku zaszczycili nas O. Eugeniusz Kret – prowincjał Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów, ks. Stanisław Słowik – dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Pani Teresa Gwizdak – dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.
Barbara Krawczyk – p.o. Dyrektora ROPS w Rzeszowie powitała zaproszonych gości i oficjalnie rozpoczęła Szwajcarsko-Polski Piknik Pokoleń. Zgodnie z założeniami organizatorów (Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie) event miał stanowić aktywną formę integracji społecznej. Spontaniczna radość. Błysk w oku. Autentyczne chwile szczęścia. Tego doświadczyli uczestnicy pikniku. Każdy znalazł coś dla siebie. Działające strefy: sportowa, gotowania eco i rękodzielnicza cieszyły się niebywałym zainteresowaniem. W programie imprezy znalazły się animacje z chustą Klanza, zabawy i rywalizacje sportowe m.in. drużynowy bieg na nartach. Dla najmłodszych dzieci dużą atrakcją była przejażdżka kucykiem i malowanie twarzy. Warto nadmienić, że podczas pikniku dzięki Grupie Pierwszej Pomocy PCK z Nowej Sarzyny stworzony został punkt instruktażowy pierwszej pomocy. W czasie, gdy dzieciaki zajmowały się rysowaniem, nieco starsi uczestnicy mogli skorzystać z niewątpliwie pouczających lekcji, których głównym tematem było udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanym. Każdy mógł przekonać się, że niesienie pomocy nie jest trudne i można to zrobić bez strachu.
Scena tętniła życiem, gdzie swoją twórczość artystyczną mogli zaprezentować mieszkańcy DPS-ów i zaprzyjaźniona z nimi młodzież. Jako pierwsi wystąpili członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „FRYSZTAK” z programem „Od Krakowa do Rzeszowa” czyli wiązanką tańców rzeszowskich poprzedzoną krakowiakiem. Następnie swój program słowno-muzyczny pt., “Różnice międzypokoleniowe na wesoło”, przedstawił kabaret „Oriento”, w skład którego wchodzi młodzież z Publicznego Gimnazjum w Cieklinie oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Zaraz po skeczu zespół “Rodzinne Gniazdo”, który tworzą mieszkańcy i kadra Domu Pomocy Społecznej Nr 1 w Krośnie wyśpiewał wiązankę popularno-ludową regionu podkarpackiego. Po przerwie na scenie stanął zespół Black Crows z Domu Pomocy Społecznej Zakonu Bonifratrów w Iwoniczu. Można było usłyszeć nowe aranże znanych przebojów m.in. takich jak: Opadły mgły, wstaje nowy dzień – Starego Dobrego Małżeństwa, Dorosłe Dzieci – z repertuaru zespołu Turbo czy Zegarmistrz Światła – Tadeusza Woźniaka. Na koniec teatr muzyczny “Włóczykije” składający się z mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Moczarach odegrał pantomimę “Maski”.
Nie da się ukryć, że wszystkie występy spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności. Atmosferę podgrzewały nieustające animacje i zabawy z publicznością a nawet spontaniczne tańce przed sceną przy muzyce z konsolety. Tej fantastycznej atmosferze towarzyszyły nie tylko śmiechy i dobry humor, ale także piękna, majowa pogoda. Do korzystania z licznych atrakcji w poszczególnych strefach zachęcał Maciej Zdziarski dziennikarz TVP, społecznik, który szefuje Krakowskiej Akademii Profilaktyki oraz Instytutowi Łukasiewicza, specjalizującej się w działaniach na rzecz osób starszych. To on profesjonalnie i z niebywałą satysfakcją komentował wszystkie wydarzenia konkursowe oraz występy na scenie.
Podczas występów na scenie, na jednej z parkowych alejek odbywał się kulinarny konkurs pn. „Gotowanie łączy pokolenia”. Tematem przewodnim były szparagi, Zadedykowany mieszkańcom DPS i młodzieży konkurs okazał się wspaniałym sposobem na przełamanie stereotypów i prawdziwą integrację. Nie było mowy o podziale uczestników na lepszych i gorszych. Osoby starsze, niepełnosprawne, młodzież szkolna w czasie wspólnego gotowania i degustacji pracowali na tym samym poziomie. Każdy z uczestników zyskał nową i pożyteczną wiedzę. W ciągu godziny zawodnicy 8 drużyn wyczarowali rozmaite potrawy z tego, co udało im się zdobyć z przygotowanej na tę okazję „spiżarni”. Był element rywalizacji, zabawy i współpracy. Gonił ich czas, ograniczona była ilość produktów. Wszyscy dawali coś od siebie, każdy robił coś co potrafił najlepiej i było to widać, zwłaszcza z perspektywy jurorów, którzy ocenili dania jako kulinarne dzieła sztuki.
Mistrz kuchni i jak się okazało gawędziarz Grzegorz Łapanowski w trakcie pierwszej z dwóch odsłon kulinarnego show przygotowując sałatkę ziemniaczaną z młodymi warzywami i dressingiem musztardowym, śledzia z jabłkiem i selerem naciowym z quatre pice czy też kaszankę z konfiturą cebulową na bieżąco komentował co działo się przy kuchennym blacie. Udzielał przydatnych rad i co najważniejsze wszedł w świetną interakcję z publicznością, która z nieukrywanym entuzjazmem wyrywała się do odpowiedzi na zadawane przez niego pytania. Podczas drugiej odsłony Grzegorz Łapanowski zaprezentował pstrąga z grzybami, kiełbasą i szpinakiem, jagnięcinę z młodymi warzywami oraz proziaki z kwaśną śmietaną i wędzonym pstrągiem. To ostatnie z dań zostało poddane degustacji uczestnikom pikniku. Podczas obu pokazów bardzo pomocni okazali się asystenci: Marcin Przybysz zwycięzca III edycji Top Chef oraz Michał Wróblewski właściciel chorzowskiej restauracji „Sztygarka”. Degustacja dwóch pokazowych dań nie miałaby miejsca, gdyby nie pomocna dłoń twórcy Impresariatu Kulinarnego Wojciecha Lewandowskiego organizatora i autora wydarzeń kulinarnych w tym m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku. To dzięki niemu i jego załodze podczas pikniku do skosztowania rozdysponowano w sumie 400 porcji dwóch popisowych dań.
Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli Pan Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego oraz Pan Tadeusz Ferenc – Prezydent Miasta Rzeszowa.
Patronat medialny: TVP Rzeszów, Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny, portale internetowe: RESinet.pl, Rzeszow24.pl, Podkarpacie24.pl
Piknik zorganizowany w ramach działania Informacja i Promocja Projektu KIK/56 „Poprawa infrastruktury domów pomocy społecznej i/lub placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz podnoszenie kwalifikacji personelu w tym również pielęgniarek i pielęgniarzy ww. instytucji” współfinansowanego ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Rzeszowie.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz