REKLAMA

Scalenia gruntów na Podkarpaciu. KAROL OŻÓG: Jesteśmy liderem w wykonywaniu prac scaleniowych (FOTO, VIDEO)

Scalenia gruntów na Podkarpaciu. KAROL OŻÓG: Jesteśmy liderem w wykonywaniu prac scaleniowych (FOTO, VIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. „Praktyczne aspekty planowania i realizacji prac scalenia gruntów” – to temat konferencji, która w siedzibie urzędumarszałkowskiego w Rzeszowie zgromadziła wójtów, burmistrzów, starostów i geodetów z całego Podkarpacia. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: poseł na Sejm RP Adam Śnieżek, przewodniczący Sejmiku WP Jerzy Borcz, radny województwa Karol Ożóg oraz geodeta województwa małopolskiego Joanna Wielgus.

Podczas oficjalnego otwarcia do uczestników konferencji zwrócił się wicemarszałek Piotr Pilch:

– Forum, w którym uczestniczymy jest bardzo ważne, ponieważ służy wymianie doświadczeń i poglądów osób, które w sposób bezpośredni realizują działania scaleniowe, korzystając przy tym ze środków PROW-u. W ciągu ostatnich kilku lat skierowano na te działania prawie pół miliarda złotych, a Podkarpackie jest liderem w Polsce w kategorii ilości scaleń. Realizacja prac scaleniowych wiąże się z licznymiproblemami, które wymagają wielu prac – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

Podczas spotkania zaprezentowano zrealizowane oraz aktualnie prowadzone prace scaleniowe przy udziale środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a także możliwości realizacji tych działań w perspektywie finansowej 2021-2027. Konferencja była również okazją do przybliżenie procedury realizacji prac scalania gruntów na obszarach wiejskich Podkarpacia, wymiany doświadczeń i dyskusji w środowisku, zarówno naukowym, jak i praktycznym.

Zmiana struktury agrarnej w naszym województwie jest wielką potrzebą. Mamy rozdrobnione rolnictwo. Nie służy to produkcji rolnej. Zwiększenie obszaru gospodarstw spowoduje zwiększenie produkcji upraw i zwiększenie produkcji hodowli. Często pojawiają się postulaty, że zwłaszcza w tym drugim obszarze, mamy potencjał, który jest niewykorzystany. Satysfakcję daje jednak fakt, że nasze województwo jest liderem w tym obszarze. Wiem, ile problemów, ile napięć powoduje przeprowadzanie akcji scalania na wsi, jednakże przez następne dekady widać rezultaty tych działań. Cieszę się, że prace te jednak postępują i dają nadzieję na rozwój rolnictwa w naszym województwie – powiedział poseł Adam Śnieżek.

Organizatorem wydarzenia było Podkarpackie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie, natomiast partnerami: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa – Oddział Terenowy w Rzeszowie oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Podkarpacki Odział Regionalny.

Patronat nad konferencją objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

źródło: Rzeszow24.pl/UMWP

 


03-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)