REKLAMA

Samorządowcy pogratulowali Fijołkowi: Dałeś nadzieję wielu regionom

W czwartek 17 czerwca br. w Warszawie, odbyło się posiedzenie Zarządu Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, na które zaproszono nowo wybranego prezydenta Rzeszowa, Konrada Fijołka. Samorządy ogłosiły też powołanie nowego stowarzyszenia “Ruch Wspólna Polska”.

Bez nazwy-1_42

W posiedzeniu Zarządu Unii Metropolii Polskich, oprócz Konrada Fijołka, uczestniczył także Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i przewodniczący Rady UMP, natomiast posiedzenie prowadził Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku i Prezes Zarządu UMP.

 

Tadeusz Truskolaski w imieniu Zarządu Unii Metropolii Polskich, powitał nowego Prezydenta Rzeszowa, pogratulował zwycięstwa i oficjalnie zaprosił do współpracy w Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.

Gratulujemy serdecznie, bo rzeczywiście trzy miesiące temu wyglądało to zupełnie inaczej. My też nie byliśmy pewni, jak można wygrać w Rzeszowie, ale robiliśmy wszystko. Ja od razu postanowiłem: jadę dwa razy do Rzeszowa. I wiele osób tak postanowiło, a ta ostatnia konferencja, była przepiękna. Była demonstracją siły samorządu. Pokazała, ile możemy osiągnąć, kiedy będziemy razem – mówił Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku, Prezes Zarządu UMP.

 

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania mówił:

– Dałeś nadzieję wielu regionom. Rzeszów był najważniejszy nie tylko dla rzeszowian ale i dla całej Polski. Dziękujemy, że wytrzymałeś te kilka miesięcy ciężkiej kampanii. Nie chcę Cię martwić, ale to był ten najłatwiejszy etap. Ten najtrudniejszy zaczyna się po zaprzysiężeniu. Ty masz trudniej niż my mieliśmy. Bo my mieliśmy cztery lata, a ty masz tylko dwa. W związku z czym, masz z mojej strony gwarancję pomocy – dodał Jacek Jaśkowiak.

 

Konrad Fijołek, prezydent elekt Rzeszowa podziękował za wsparcie podczas kampanii.

Dziękuję. To wsparcie okazało się bardzo ważne, bo było mocnym, merytorycznym uderzeniem w rywali – mówił Konrad Fijołek. -Całą tę kampanię opieraliśmy na tej jedności samorządu i merytoryce. Byliśmy wiarygodni. To było istotne dla rzeszowian, że mogli zobaczyć, że ich przyszły prezydent gra w pierwszej lidze polskich miast.

 

Tematami posiedzenia UMP były: projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz proponowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmiany w zarządzaniu szkołami.

W trakcie posiedzenia omówiono m.in. projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który m.in. ma umożliwić miastom i gminom „dotowanie” uiszczanych przez mieszkańców opłat za odbiór śmieci.

W ocenie Zarządu UMP nie jest to rozwiązanie systemowe, oczekiwane przez samorządy. Przeciwnie w połączeniu z zapowiadanymi zmianami w podatku PIT może w efekcie doprowadzić do ograniczenia innych usług publicznych, cięć miejskich inwestycji, remontów lub przyczyną zaciągania przez samorząd dodatkowych zobowiązań (co wpłynie na wysokość deficytu w budżecie miasta).

Prezydenci Miast UMP krytycznie ocenili także przedstawione przez resort edukacji propozycje zmian w prawie oświatowym, zmierzające w kierunku ograniczenia roli samorządu i wzmocnienia pozycji kuratora oświaty w zarządzaniu szkołami.

 

Powołanie Stowarzyszenia samorządowców „Ruch Wspólna Polska”

konferencja_RWP_UMP_007

Również w czwartek w Warszawie odbył się briefing prasowy z udziałem: Rafała Trzaskowskiego – prezydenta m.st. Warszawy, Jacka Jaśkowiaka – prezydenta Poznania, Tadeusza Truskolaskiego – prezydenta Białegostoku, Arkadiusza Wiśniewskiego – prezydenta Opola i Konrada Fijołka – prezydenta elekta Rzeszowa.

Konferencja dotyczyła powołania Stowarzyszenia samorządowców „Ruch Wspólna Polska”.

 

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, w pierwszej kolejności powitał Konrada Fijołka, prezydenta elekta Rzeszowa i pogratulował zwycięstwa w wyborach.

Olbrzymie gratulacje dla Konrada, za tę olbrzymią determinację, za to że walczył do ostatniej chwili i oczywiście za rewelacyjny wynik – mówił Rafał Trzaskowski.

– Mówiłem o tym w Rzeszowie, że potrzebny jest ten pierwszy krok, żeby sobie uświadomić, że mamy głos i że ten głos jest niesłychanie istotny. I tak się dokładnie stało w Rzeszowie. To tez pokazuje, że jest siła w jedności. W momencie gdy wszystkie partie opozycyjne są razem, gdy jest olbrzymie wsparcie samorządowców z całej Polski, właśnie wtedy możemy wygrywać. To jest ta lekcja, która płynie z Rzeszowa – dodał Rafał Trzaskowski.

 

Konrad Fijołek, prezydent elekt Rzeszowa powiedział, że przyjechał do Warszawy jako emisariusz wielkiego entuzjazmu i jedności. Jeszcze raz  podkreślił, że to zwycięstwo zawdzięcza rzeszowianom.

konferencja_RWP_UMP_001

Jestem też emisariuszem tej siły i wsparcia którą mogłem się cieszyć dzięki wspaniałym polskim samorządowcom i dzięki wszystkim prodemokratycznym siłom. Bardzo za to dziękuję – podkreślił Konrad Fijołek.

– Trzeba skonsolidować samorządy i robimy to od wielu lat. Trzeba szukać nowej siły i nowej energii, nowych ludzi, dlatego Campus Polska Przyszłości – podsumował Rafał Trzaskowski.

 

Przedstawiciele polskiego samorządu ogłosili powołanie Stowarzyszenia samorządowego „Ruch Wspólna Polska” aby w przyszłości razem, wspólnie wygrać wybory parlamentarne. Szczegóły dotyczące stowarzyszenia zostaną ogłoszone za dwa tygodnie w Poznaniu.

 

Źródło, foto: Biuro Prasowe Konrada Fijołka

 

17-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)