REKLAMA

Samorząd Studentów UR: Wyrok TK ingeruje w prawa człowieka

RZESZÓW / PODKARPACIE. Samorząd Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego zabrał głos w sprawie czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. – Opowiadamy się po stronie wolności, godności i możliwości dokonywania wyboru w zgodzie z własnymi przekonaniami. Jednocześnie uznajemy je za najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka – czytamy w oświadczeniu samorządu.

Bez nazwy-1_3

Obowiązujące jeszcze przepisy z 1993 roku, zgodne z uchwaloną ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności ciąży, dają możliwość przeprowadzenia legalnej aborcji w trzech przypadkach:

– gdy zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety,

– gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej); wystąpienie tej okoliczności musiał stwierdzić inny lekarz niż ten prowadzący ciążę;

– gdy zachodziło podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego; wystąpienie tej okoliczności musiał potwierdzić prokurator, a sam zabieg można było wykonać do 12. tygodnia ciąży.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że artykuł ustawy z 1993 roku – gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej) –  jest niezgodny z Konstytucją. A konkretnie z jej 38 artykułem (zasadą ochrony życia) i z artykułem 31, ustępem 3 (zasadą proporcjonalności). Tym samym uznano więc, że wartości konstytucyjne dotyczą również płodu i uznano go za człowieka, nadając mu jego prawa i tym samym zabraniając tzw. aborcji eugenicznej.

Po wejściu w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, legalna aborcja będzie możliwa w dwóch przypadkach. Gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki, lub gdy powstała w wyniku czynu zabronionego.

Od czwartku w całej Polsce, w tym Rzeszowie odbywają się protesty kobiet w związku z wyrokiem TK. Głos w tej sprawie zabrał też Samorząd Studentów UR, który stwierdził, że: “orzeczenie to odbiera kobietom możliwość podejmowania świadomych decyzji w zgodzie z ich poglądami oraz życiowymi sytuacjami”.

Poniżej pełna treść oświadczenia Samorządu Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego (zapis oryginalny):

Jako reprezentanci studenckiej społeczności Uniwersytetu Rzeszowskiego postanowiliśmy odnieść się do aktualnej, bardzo niepokojącej sytuacji w kraju.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października naruszył podstawowe prawo wyboru milionom Polek. Orzeczenie to odbiera kobietom możliwość podejmowania świadomych decyzji w zgodzie z ich poglądami oraz życiowymi sytuacjami. To niedopuszczalna ingerencja w prawa człowieka.

Opowiadamy się po stronie wolności, godności i możliwości dokonywania wyboru w zgodzie z własnymi przekonaniami. Jednocześnie uznajemy je za najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka.

#wybórniezakaz

Zdajemy sobie sprawę jak emocjonujący jest to czas, dlatego prosimy Was, niezależnie od tego, jakie poglądy reprezentujecie, o wzajemny szacunek. Ta trudna sytuacja, dodatkowo potęgowana przez pandemię, wymaga od nas rozsądku, dlatego pamiętajcie – jeśli podejmujecie jakiekolwiek działania, kierujcie się bezpieczeństwem. Wychodząc z domów pamiętajcie o zasłanianiu ust i nosa oraz zachowaniu odstępów.

27-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

samorzad-studentow-ur-wyrok-tk-ingeruje-w-prawa-czlowieka-5474-00r2kc