RZESZÓW / PODKARPACIE. Samorząd Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego zabrał głos w sprawie czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. – Opowiadamy się po stronie wolności, godności i możliwości dokonywania wyboru w zgodzie z własnymi przekonaniami. Jednocześnie uznajemy je za najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka – czytamy w oświadczeniu samorządu.
Obowiązujące jeszcze przepisy z 1993 roku, zgodne z uchwaloną ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności ciąży, dają możliwość przeprowadzenia legalnej aborcji w trzech przypadkach:
– gdy zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety,
– gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej); wystąpienie tej okoliczności musiał stwierdzić inny lekarz niż ten prowadzący ciążę;
– gdy zachodziło podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego; wystąpienie tej okoliczności musiał potwierdzić prokurator, a sam zabieg można było wykonać do 12. tygodnia ciąży.
22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że artykuł ustawy z 1993 roku – gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej) – jest niezgodny z Konstytucją. A konkretnie z jej 38 artykułem (zasadą ochrony życia) i z artykułem 31, ustępem 3 (zasadą proporcjonalności). Tym samym uznano więc, że wartości konstytucyjne dotyczą również płodu i uznano go za człowieka, nadając mu jego prawa i tym samym zabraniając tzw. aborcji eugenicznej.
Po wejściu w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, legalna aborcja będzie możliwa w dwóch przypadkach. Gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki, lub gdy powstała w wyniku czynu zabronionego.
…
Od czwartku w całej Polsce, w tym Rzeszowie odbywają się protesty kobiet w związku z wyrokiem TK. Głos w tej sprawie zabrał też Samorząd Studentów UR, który stwierdził, że: “orzeczenie to odbiera kobietom możliwość podejmowania świadomych decyzji w zgodzie z ich poglądami oraz życiowymi sytuacjami”.
Poniżej pełna treść oświadczenia Samorządu Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego (zapis oryginalny):
Jako reprezentanci studenckiej społeczności Uniwersytetu Rzeszowskiego postanowiliśmy odnieść się do aktualnej, bardzo niepokojącej sytuacji w kraju.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października naruszył podstawowe prawo wyboru milionom Polek. Orzeczenie to odbiera kobietom możliwość podejmowania świadomych decyzji w zgodzie z ich poglądami oraz życiowymi sytuacjami. To niedopuszczalna ingerencja w prawa człowieka.
Opowiadamy się po stronie wolności, godności i możliwości dokonywania wyboru w zgodzie z własnymi przekonaniami. Jednocześnie uznajemy je za najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka.
#wybórniezakaz
Zdajemy sobie sprawę jak emocjonujący jest to czas, dlatego prosimy Was, niezależnie od tego, jakie poglądy reprezentujecie, o wzajemny szacunek. Ta trudna sytuacja, dodatkowo potęgowana przez pandemię, wymaga od nas rozsądku, dlatego pamiętajcie – jeśli podejmujecie jakiekolwiek działania, kierujcie się bezpieczeństwem. Wychodząc z domów pamiętajcie o zasłanianiu ust i nosa oraz zachowaniu odstępów.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.