REKLAMA

S19 Rzeszów Południe – Babica. Sześć ofert na budowę ekspresówki! (WIZUALIZACJA)

|

S19 Rzeszów Południe – Babica. Sześć ofert na budowę ekspresówki! (WIZUALIZACJA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. We wtorek rzeszowski oddział GDDKiA ogłosił oferty, które zgłoszono w przetargu na budowę 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 węzeł Rzeszów Południe – Babica. Najniższą ofertę ogłosiła firma z Chin.

droga

Foto: Promost Consulting / mat. prasowe

4 lutego br. rzeszowski oddział Generlanej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że do przetargu na budowę odcinka drogi ekspresowej S19 węzeł Rzeszów Południe (Kielanówka) – Babica (10,3 kilometra) zgłosiło się sześć firm:

  • China Harbour Engineering (1,198 miliarda złotych),
  • Mostostal Warszawa (2,23 miliarda złotych),
  • Metrostav (2,4 miliarda złotych),
  • Strabag (2,56 miliarda złotych),
  • Budimex (2,8 miliarda złotych),
  • PORR S.A. 3,195 (miliarda złotych).

Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie zaprojektowanie i budowa drogi ekspresowej S19 na odcinku węzeł Rzeszów Południe – Babica o długości około 10,3 kilometra. W ramach projektowanego odcinka przewiduje się wykonanie obiektów inżynierskich, w tym tunelu o długości około 2 kilometrów, 6 estakad, 2 wiaduktów nad S19, 1 przejazdu gospodarczego, 1 wiaduktu kolejowego oraz 3 przejść dla zwierząt.

W ramach umowy zaprojektowany i wykonany zostanie także węzeł Babica. Droga będzie posiadać przekrój poprzeczny dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Przebieg S19 ma być zgodny z przebiegiem wariantu, dla którego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w 6 listopada 2015 roku wydał decyzję środowiskową.

Odcinek od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy realizowany będzie w systemie „projektuj – buduj” co oznacza, że wykonawca w ramach zadania opracuje Projekt Budowlany i Projekt Wykonawczy oraz zrealizuje zadanie, w ramach którego wykona wszystkie niezbędne prace do prawidłowego funkcjonowania drogi ekspresowej. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020-2025. Całkowity jej koszt to około 10 miliardów złotych.

mapa s19 przetarg babica

Foto: GDDKiA / mat. prasowe

Budowa nowej drogi ma poprawić komfort jazdy, ale także warunki życia mieszkańców. Dzięki budowie S19 zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy z centrum miejscowości w ciągu istniejącej DK19, który powoduje znaczną uciążliwość dla mieszkańców – wypadki, hałas, spaliny. Skróci także czas przejazdu na osi północ-południe i zwiększy bezpieczeństwo na drodze co jest niezwykle istotne zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla ruchu tranzytowego.

Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy to część dużego zadania, jakim jest realizacja międzynarodowej trasy Via Carpatia w Polsce, przebiegającej m.in. przez Litwę, Polskę, Słowację Węgry i docelowo na południe Europy. Obecnie na Podkarpaciu GDDKiA realizuje 54 kilometry S19, kolejne 85 kilometrów jest w przygotowaniu.

Źródło: gddkia.gov.pl

04-02-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

s19-rzeszow-poludnie-babica-szesc-ofert-na-budowe-ekspresowki-wizualizacja-9707-00r2kc