REKLAMA

RZESZÓW: Dopalacze pod okiem kamer. Monitoring trafi do szkół

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa zlecił zainstalowanie monitoringu przy dwóch działających w mieście sklepach z dopalaczami. Nagrania są obecnie analizowane i w najbliższych dniach trafią do dyrektorów szkół. Pedagodzy mają sprawdzić czy przypadkiem uczniowie z ich placówek nie mają problemów z używkami.

m

W Rzeszowie są dwa sklepy z dopalaczami. Jeden mieści się na ul. Langiewicza, a drugi na ul. Mickiewicza. Od kilku tygodni policja na wniosek Tadeusza Ferenca, Prezydenta Rzeszowa zajęła się tą sprawą. Kontrole w punktach miały być przeprowadzane na bieżąco i bez wcześniejszego informowania sprzedawców. – Prezydent podjął taką decyzję ponieważ zgłaszali się do nas ludzie którzy alarmowali, że w sklepach z dopalaczami “zakupy” robią głownie młodzie ludzie z pobliskich szkół mówi nam jakiś czas temu Maciej Chłodnicki, Rzecznik Urzędu Miasta w Rzeszowie.

Rzeszów będzie pisał do rządu.

Taka prewencja jednak nie wystarczyła. W Urzędzie Miasta w Rzeszowie odbyło się spotkanie na ten temat. Prezydent spotkał się z pracownikami i nakazał im wysłanie listu do Sejmu i Senatu, że problem z dopalaczami po raz kolejny powrócił i trzeba szybko reagować. Zdaniem urzędników nie ma prawnych możliwości do zablokowania sprzedaży dopalaczy. Można jedynie dziać prewencyjnie.

Nagranie z monitoringu trafi do szkół.

Prezydent w ubiegłym tygodniu zadecydował, że obiekty muszą być pod stałą kontrolą i nakazał zamontowanie przy obu punktach monitoringu. To co zarejestrowały kamery jest teraz analizowane i trafi do rąk dyrektorów rzeszowskich szkół. Będą oni musieli razem z pedagogami sprawdzić czy do sklepów z dopalaczami systematycznie nie chodzą ich uczniowie i razie potrzeby poinformować o problemie rodziców.

Na 90-ciu proc. nagrania to właśnie młodzież robi “zakupy” w sklepach na ul. Mickiewicza i Langiewicza.

Co to są dopalacze?

Dopalaczami nazywamy różnego rodzaju produktów które zawierają substancje psychoaktywne, które nie znajdują się na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Ich spożycie ma wywołać w naszym organizmie efekt podobny do narkotycznego.

Dopalacze zostały wprowadzone do obrotu jako „produkty kolekcjonerskie, nie nadające się do spożycia”, w związku z czym z czysto formalnego punktu widzenia nie podlegały one kontroli Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Substancje zawarte w dopalaczach nie znajdowały się na liście środków zakazanych ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, a więc mogły być sprzedawane w legalnie działających sklepach.

Akcja zamykania sklepów z dopalaczami rozpoczęła się w październiku 2010 roku, kiedy to służby państwowe zdobyły znaczną część próbek preparatów. Badania dały podstawę do zamykania obiektów. W 2010 w ramach ogólnopolskiej akcji z rynku zniknęło ponad 1300 punktów z dopalaczami.

Według danych z Centrum Kryzysowego Ministerstwa Zdrowia, akcja zamknięcia sklepów przyniosła znaczący efekt zmniejszenia hospitalizacji na oddziałach toksykologicznych w całej Polsce.

 

 

25-03-2014

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszowskie-sklepy-z-dopalaczami-pod-okiem-kamer-monitoring-trafi-do-szkol