Rzeszowskie Juwenalia. Znamy wstępny program
RZESZÓW / PODKARPACIE. To już 23. edycja tego największego studenckiego święta w regionie. Organizują je samorządy studenckie czterech uczelni: Politechniki Rzeszowskiej, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, Wyższej Szkoły Inżynieryjno- Ekonomicznej oraz Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.
Wzorem ostatnich lat, Rzeszowskie Juwenalia potrwają… 3 tygodnie! Choć początkowo może to się wydawać zaskakujące, to wszystko dzięki mnogości wydarzeń w programie podkreślających obecność w życiu studenckim sportu, kultury i nauki. Można zatem powiedzieć, że w tym roku Rzeszowskie Juwenalia startują 14 kwietnia Klubową Rozgrzewką, a już 22 kwietnia rozpoczyna się tydzień tematyczny Kultura i Nauka Przodem, a więc cykl imprez, któremu przyświeca idea promowania naukowej i kulturalnej aktywności studentów oraz rozwijanie międzyuczelnianej współpracy.
Ważnym wyróżnikiem Tygodnia, spośród innych projektów studenckich jest grupa docelowa, której jest dedykowany, a którą tworzą nie tylko społeczność akademicka, ale również mieszkańcy Rzeszowa i Podkarpacia. Dlatego też 24 kwietnia w głównej auli Politechniki Rzeszowskiej wystąpi ze swoim trio ALOSZA AWDIEJEW, a trzy dni później konkurs piosenki Kill me with the MUSIC uświetnią ESKAUBEI & TOMEK NOWAK QUARTET.
Kolejno w dniach 5-7 maja czas na Wielki Koncertowy Finał. To największe przedsięwzięcie studentów w całym roku akademickim. Tradycyjnie rozpoczniemy je otwarciem na Rynku połączonym z przekazaniem przez prezydenta Rzeszowa kluczy do bram miasta i koncertem zespołu LE MOOR. Na głównej scenie na Miasteczku Akademickim PRz wystąpią m.in. LADY PANK, MIG, ŁĄKI ŁAN, MELA KOTELUK i POWER PLAY oraz wielu innych artystów, których na chwilę obecną nie możemy zdradzić. Wstęp na wszystkie koncerty jest całkowicie bezpłatny!
Gdy emocje związane z występem największych gwiazd polskiej estrady już opadną, przyjdzie czas na tydzień pn. Sportowa Dogrywka. W dniach 9-15 maja zaprosimy wszystkich do aktywności fizycznej odmienianej przez wszystkie przypadki: zarówno na wyczynowym poziomie, jak i amatorskim, w klasycznych dyscyplinach i tych, które w niestandardowy sposób udowadniają, że sport to zdrowie.
WSPÓŁPRACA Z ZAKŁADEM KARNYM
Zupełną nowością tegorocznej edycji Rzeszowskich Juwenaliów jest podjęcie współpracy z Zakładem Karnym w Rzeszowie-Załężu. Wspólne działania przy Juwenaliach zakładają pomoc osadzonych, którzy w ramach zajęć kulturalno-oświatowych pomogą w rozłożeniu i złożeniu ogrodzenia terenu imprezy wokół Miasteczka Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej. Jest to początek wielopoziomowej współpracy między uczelniami a zakładem karnym, ponieważ zarówno jedna jak i druga strona mają sobie sporo do zaoferowania. Skazani są w różnym wieku i na różnym etapie wykonywania kary, liczymy więc, że wymiana doświadczeń ze środowiskiem akademickim może przyczynić się do ich późniejszego, lepszego życia na wolności. Studenci z kolei będą moglizobaczyć np. jak od wewnątrz wygląda organizacja pracy zakładu karnego, ale też jakże wysoce zaawansowane technologicznie systemy zabezpieczeń obowiązuje w tego typu placówkach. Należy tutaj szczególnie podkreślić, że Rzeszowskie Juwenalia będą pierwszą tego typu imprezą w Polsce, przy której pomagać będą osadzeni w zakładzie karnym.
Tydzień Kultura i Nauka PRZODEM, odbywający się w dniach 22 – 28 kwietnia, to już czwarta edycja rozmaitych wydarzeń o charakterze kulturalnym i naukowym, takich jak: koncerty, konferencje, szkolenia i debaty, a także pokazy filmowe. Ta rozpoczynająca Rzeszowskie Juwenalia inicjatywa z każdą edycją odnotowuje rosnące zainteresowanie, a nieustanny rozwój projektów czyni je atrakcyjnymi nie tylko dla studentów, ale także dla całej społeczności Rzeszowa. Ideą przyświecającą organizacji Tygodnia jest dbałość o kulturę studencką, upowszechnianie nauki i promowanie intelektualnych form spędzania wolnego czasu.
Harmonogram tygodnia Kultura i Nauka PRZODEM:
PIĄTEK 22.04: o Seminarium naukowe – „Droga do zawodu notariusza” – WSPiA – Spotkanie z przedstawicielami zawodu, ukazanie przesłanek wykonywania tej profesji oraz obowiązków z niej wynikających. o Konkurs Dubbingu + SLAM Poetycki – WSIiZ
19:00 – Konkurs dla wszystkich mających “gadane”, zadaniem każdego uczestnika jest dubbingowanie fragmentu video na ŻYWO (bez żadnego przygotowania), co daje nieoczekiwane zwroty akcji, dużo śmiechu i niezapomniane teksty. Do konkursu dołączamy również Slam poetycki, w tym wypadku konkurować będą ze sobą poeci prezentujący swoją twórczość. Czyli istna walka na wiersze!
SOBOTA 23.04: o ROBO~motion – PRz – Międzynarodowe Zawody Robotów ROBO~motion odbędą się 23 kwietnia 2016 na terenie Politechniki Rzeszowskiej. To już czwarta edycja tego wydarzenia w Województwie Podkarpackim. Zawody robotów odbywają się w różnych konkurencjach. W każdej z nich robot musi spełniać określone regulaminem wymogi. Przede wszystkim główną zasadą jest to, że robot musi być całkowicie autonomiczny. Nie może kontaktować się z zawodnikiem podczas walk czy przejazdów na czas i nie może być również w jakikolwiek sposób zdalnie sterowany. Najważniejsze jest jednak to, że wszystkie roboty to konstrukcje własne – projektowane i budowane przez zawodników. Wyjątkiem jest jedynie konkurencja LEGO Sumo, gdzie roboty budowane są przez zawodników z gotowych elementów. W zawodach udział biorą głównie studenci, którzy rozwijają swoje umiejętności w kołach naukowych przy uczelniach. Niemałą grupę stanowią również uczestnicy ze szkół średnich oraz osoby już po studiach. Poprzednia edycja zawodów w I Plebiscycie czytelników Forbot.pl na najlepiej zorganizowane zawody robotów w Polsce w sezonie 2013/2014 zajęła zaszczytne I miejsce. Dziękując za docenienie dołożymy wszelkich starań, aby nadchodzącą IV edycję wydarzenia przygotować jeszcze lepiej i ponownie podnieść poprzeczkę organizacyjną, tak aby w kolejnym plebiscycie obronić tytuł najlepszych zawodów w Polsce.
NIEDZIELA 24.04: o Alosza Awdiejew – PRz – Od 1975 związany jest z krakowskim kabaretem “Piwnica Pod Baranami”, gdzie występuje w trio z Kazimierzem Adamczykiem (kontrabas) oraz Michałem Kaniewskim (gitara), śpiewając romanse rosyjskie i cygańskie oraz piosenki odeskie i żydowskie okraszone humorem. W latach 1975-1980 współpracował jako pianista z krakowskimi zespołami jazzowymi Beale Street Band i Playing Family. Od 1990 występuje w trio gitarowym z Kazimierzem Adamczykiem i Markiem Piątkiem, dając liczne koncerty w kraju i za granicą. Nagrywa płyty oraz programy telewizyjne i radiowe. Jest stałym felietonistą miesięcznika psychologicznego „Charaktery” i członkiem Rady Naukowej tego magazynu.
PONIEDZIAŁEK 25.04: o Plenerowe Kino Nocne – PRz – Wieczorny pokaz filmowy „pod chmurką” o Symulowane oględziny miejsca zwłok – WSPiA – Pokaz metod wykrywania przestępstw, sposoby zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia pozwalających na ustalenie wszystkich okoliczności popełnienia przestępstwa oraz znalezienie jego sprawcy. o Wieczór Kabaretowy – WSIiZ – W trakcie corocznego już wieczorku swoją obecnością zachwyci kolejny znany Polski kabaret który zapewni ogromny zastrzyk zarówno śmiechu jak i kultury najwyższych lotów.
WTOREK 26.04: o Targi kół naukowych i organizacji studenckich – WSPiA – popołudnie-wieczór- targi, których celem jest prezentacja działalności studenckiej terenów Rzeszowa. Dla kół i organizacji to czas i okazja do poszukiwania nowych członków, a dla studentów oraz uczniów szkół średnich – do dołączenia w ich szeregi. Na targach poza kołami naukowymi zaprezentują się między innymi samorządy wszystkich rzeszowskich uczelni wyższych i rozgłośnie akademickie. Zarówno koła, jak i organizatorzy.
Wstępny rozkład jazdy Rzeszowskich Juwenaliów:
CZWARTEK 5 maja, otwarcie na Rynku: LE MOOR polski zespół muzyczny założony w roku 2005 w Kolbuszowej. Grali przed takimizespołami jak Lao Che czy Kult. Skład: Dorian Pik – wokal, Mateusz Augustyn – gitara elektryczna, Dawid Magda – perkusja, Rafał Czachor – gitara basowa, Krzysztof Białek – klawisze, Kamil Kozak – trąbka, Łukasz Ziemba – saksofon tenorowy, saksofon barytonowy, Krzysztof Surdyka – trąbka, Bartek Koń – trąbka.
CZWARTEK 5 maja: ŁĄKI ŁAN – polski zespół, jak sami twierdzą grają ‘’Łąki Funk’’, chociaż recenzenci twierdzą, że jest to swoistego rodzaju połączenie muzyki punk oraz funk. Ich koncerty kojarzone są z mocną dawką energii, a także dobrego humoru. Debiutancka płyta Łąki Łan ukazała się we wrześniu 2005 (wyd. Offmusic). W lutym 2010 roku wydawnictwo ŁąkiŁanda uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: muzyka alternatywna. W listopadzie 2012 wydany został trzeci album zespołu Armanda.
PIĄTEK 6 maja: M.I.G – polski zespół disco polo powstał w roku 2000, tworzy go czwórka rodzeństwa: Dorota Gwiazdowska, Marek Gwiazdowski, Krzysztof Gwiazdowski i Sławomir Gwiazdowski. Przez pierwsze lata współpracowali z grupą Top One. Zasłynęli w 2012 zdobywając nagrodę Hit Lata z piosenką ‘’Jej dotyk’’. Zespół znany z takich utworów jak ‘’Mariola’’, czy ‘’Słodka wariatka’’.
PIĄTEK 6 maja: POWER PLAY – zespół powstał z inicjatywy lidera Sylwestra Gazdy w roku 2001. Od roku 2009 zespół tworzy muzykę autorską. Wydanych zostało 5 albumów i 2 single. Ich największe przeboje to ‘’Najpiękne’’, ‘’Kochaj mnie’’, czy ‘’Co ma być to będzie’’.
PIĄTEK 6 maja: LADY PANK – polski zespół rockowy założony we Wrocławiu w roku 1981 przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. W historii polskiego rocka jest to jedna z najpopularniejszych grup muzycznych. Wydali ponad 20 płyt i wiele ponadczasowych przebojów takich jak ‘’Mniej niż zero’’, czy ‘’Kryzysowa Narzeczona’’. Skład zespołu kilkukrotnie się zmieniał, obecny skład zespołu to: Jan Borysewicz -gitara solowa, śpiew , Janusz Panasewicz- śpiew , Kuba Jabłoński – perkusja,Krzysztof Kieliszkiewicz – gitara basowa oraz Michał Sitarski – gitara elektryczna, stały sideman i gościnnie Wojtek Olszak – instrumenty klawiszowe.
SOBOTA 7 maja: MELA KOTELUK – polska wokalistka. Śpiewała w chórkach w zespole Scorpions oraz u Gaby Kulki. 8 maja 2012 wydała swoją pierwszą płytę pt. Spadochron. Płyta ta stała się płytą tygodnia w programie III Polskiego Radia. W 2013 wraz z Czesławem Mozilem nagrała Pieśń o szczęściu– utwór promujący film Baczyński w reżyserii Kordiana Piwowarskiego. Inicjatorka akcji żywe granie Nie bądź dźwiękoszczelny.
materiały nadesłane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz