REKLAMA

Rzeszowskie Centrum komunikacyjne. Umowa podpisana! (WIDEO)

|

Rzeszowskie Centrum komunikacyjne. Umowa podpisana! (WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. W poniedziałek 8 lutego, w rzeszowskim ratuszu podpisano umowę na zaprojektowanie i wybudowanie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego oraz przebudowę dworca kolejowego Rzeszów Główny. Inwestycja ma powstać w 2023 roku.

Przechwytywanie_118

Foto: Rzeszów – stolica innowacji / Facebook

W poniedziałek 8 lutego, w rzeszowskim ratuszu wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński podpisał umowę z firmą Budimex S.A. na wykonanie zamówienia pod nazwą „Budowa parkingu podziemnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego w systemie projektuj i buduj, w ramach budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego”.

– Chciałbym wyrazić radość, że możemy rozpocząć tę inwestycję. Oczywiście przed nami jeszcze etap projektowania. Mając wiedzę na temat firmy Budimex, jesteśmy spokojni i liczymy na to, że tak trudna inwestycja, w tak ważnym dla miasta terenie przebiegnie szybko i sprawnie, czego wykonawcy i sobie życzę, bo traktujemy tę inwestycję jako wspólne przedsięwzięcie i chcemy je zakończyć w terminie – mówił tuż przed podpisaniem umowy wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński.

– Dziękuję prezydentowi Rzeszowa za obdarzenie nas zaufaniem (…) Kontrakt ten jest istotny dla miasta. Jesteśmy przekonani, że uda nam się wspólnie ten projekt zrealizować w terminie i dobrej jakości. Jesteśmy przekonani, że mimo trudnego czasu pandemii, zrealizujemy inwestycję na czas – zapewnił dyrektor oddziału firmy Budimex S.A. Andrzej Schmalenberg.

 

Koszt inwestycji wyniesie dokładnie 73 750 800 złotych. Została ona podzielona na dwie części:

  • Budowa parkingu podziemnego i przebudowa układu komunikacyjnego (inwestorem jest Urząd Miasta Rzeszowa): 51 057 300 zł. 85 procent tej kwoty zostanie sfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 (36,68 mln zł). Pozostałe 15 procent kosztów pokryje miasto.
  • Remont budynku dworca PKP (inwestorem jest PKP S.A.): 22 693 500 zł.

 

Budowa parkingu podziemnego i przebudowa układu komunikacyjnego

RCK4

Foto: BIP Miasta Rzeszowa

W ramach zadania pierwszego zaprojektowana i wykonane zostaną perony autobusowe, wraz z ciągami komunikacji pieszej. Wybudowany zostanie również jednopoziomowy parking podziemny o pojemności 110 miejsc. Wśród wszystkich miejsc, 65 będzie służyło postojowi długoterminowemu, pozostałe miejsca to: Kiss&Ride (30), miejsca dla taksówek (10), miejsca postojowe dla wysiadających (5). Do tej części zadania należy również wykonanie infrastruktury Inteligentnego Systemu Monitoringu Wizyjnego, systemu parkingowego oraz połączenia tych systemów z Centrum Rzeszowskiego Centrum Komunikacji.

W trakcie prac w etapie pierwszym nastąpi zmiana lokalizacji istniejących ładowarek do szybkiego ładowania autobusów elektrycznych (na przebudowanym placu zostaną uwzględnione dla nich nowe miejsca). Dodatkowo wykonawca zaprojektuje i przebuduje pętlę autobusową, dostarczy i zamontuje trzy nowe wiaty przystankowe, jak również zaprojektuje i wykona miejsca postojowe dla autobusów w ciągu ulicy Bardowskiego.

Wykonawca będzie również zobowiązany do zaprojektowania i przebudowania układu komunikacyjnego ulicy Grottgera na odcinku od skrzyżowania z ulicą Asnyka do skrzyżowania z ulicą Żeromskiego. W ramach przebudowy ulicy Grottgera, do wykonania jest rondo dwupasmowe na skrzyżowaniu ulicy Grottgera i Asnyka oraz przebudowa jezdni na ulicy Grottgera. Wykonawca zaprojektuje i przebuduje także ulicę Bardowskiego. Przebudowie mają też podlegać wszystkie sieci podziemne zlokalizowane w granicach prowadzonych robót. Dla powyższych zadań wykonawca będzie musiał zapewnić nadzór archeologiczny.

 

Remont budynku dworca PKP

RCK2

Foto: BIP Miasta Rzeszowa

Zadanie drugie polega na przebudowie budynku dworca kolejowego Rzeszów Główny w systemie projektuj i buduj. Umowę związaną z tą inwestycją PKP podpisały w poniedziałek 8 lutego w Warszawie.

Wykonawca będzie też odpowiedzialny za budowę holu przejściowego na poziomie -1 wraz z zadaszeniem, stanowiącego połączenie infrastruktury kolejowej (peronów, tunelu podziemnego, parkingu podziemnego), tworzonej w ramach zadania pierwszego oraz budynku dworca kolejowego PKP S.A. Na poziom -1 zostaną przeniesione kasy biletowe, pojawią się tam również systemy informacji pasażerskiej.

W zakresie tego zadania jest przywrócenie modernistycznej architektury elewacji budynku dworca i likwidacja nawarstwień wprowadzonych m.in. w trakcie remontu w 2008 roku. Powróci także zegar nawiązujący formą do swojego historycznego odpowiednika, jednak będzie on wykonany w nowej technologii.

Przedmiot zamówienia obejmuje także uzyskanie wszelkich niezbędnych opinii, uzgodnień, warunków technicznych, zgód i decyzji. W ramach przedsięwzięcia planuje się przebudowę segmentu A i B, poprzez zmianę funkcji pomieszczeń, zmianę aranżacji wewnętrznej budynku oraz stworzenie nowego układu funkcjonalno-użytkowego.

 

Termin wykonania inwestycji

RCK7

Foto: BIP Miasta Rzeszowa

Termin wykonania zadania pierwszego, które polega na przebudowie placu Dworcowego i układu komunikacyjnego, wyznaczono do 31 sierpnia 2023 roku. Drugie zadanie, czyli przebudowa budynku dworca kolejowego Rzeszów Główny, ma zostać wykonane do 122 tygodni od zawarcia umowy. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

 

Źródło: BIP Miasta Rzeszowa, Rzeszów – stolica innowacji / Facebook

Oprac. Kacper Ciuba

08-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.