REKLAMA

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne coraz bliżej! UZP zakończył kontrolę uprzednią

RZESZÓW / PODKARPACIE. Urząd Zamówień Publicznych zakończył kontrolę uprzednią inwestycji związanej z budową Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. W ciągu najbliższych dni zostanie podpisana umowa z wykonawcą.

RCK7

Foto: BIP Miasta Rzeszowa

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne jest jedną z największych inwestycji miasta ostatnich lat.  W ramach tego zadania przebudowany zostanie plac przed dworcem kolejowym. Powstanie tam m.in. dwukondygnacyjny parking. Przebudowany zostanie także układ ulic oraz budynek dworca (…) Właśnie zakończyła się kontrola uprzednia przetargu. Nie stwierdzono żadnych uchybień. Podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji odbędzie się w ciągu kilkunastu najbliższych dni – informuje rzeszowski ratusz poprzez Facebook Rzeszów – stolica innowacji.

 

Inwestycja za prawie 74 miliony złotych

Firma Budimex z Warszawy będzie wykonawcą projektu i budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Kwota zaproponowana przez tę firmę, to 73 750 800 złotych.

W przetargu było zgłoszonych również sześć innych ofert, droższe oferty od wybranej zaproponowały kolejno: Erbud z Warszawy – 81 556 380 złotych, Adamietz ze Strzelec Opolskich – 82 977 777 złotych, Baudziedzic z Rudnej Małej – 85 116 000 złotych, SKB z Warszawy – 88 331 102 złotych, Inżynieria Rzeszów – 96 134 340 złotych, konsorcjum firm Torpol z Poznania, AJ Profibud z Chmielnika i Texom z Krakowa – 109 202 605 złotych.

Umowa z wybraną przez miasto firmą zostanie podpisana na początku 2021 roku.

 

Dwa etapy budowy

Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Zadanie pierwsze ma się wiązać z budową parkingu podziemnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego. Drugie zadanie polegać będzie na przebudowie budynku dworca kolejowego Rzeszów Główny.

RCK4

Foto: BIP Miasta Rzeszowa

W ramach zadania pierwszego zaprojektowana i wykonana zostanie przebudowa placu Dworcowego przy ulicy Grottgera. Na placu Dworcowym powstaną perony autobusowe, wraz z ciągami komunikacji pieszej. Wybudowany zostanie również jednopoziomowy parking podziemny o pojemności 110 miejsc. Wśród wszystkich miejsc, minimum 60 będzie służyło postojowi długoterminowemu, pozostałe miejsca to: Kiss&Ride (około 30), miejsca dla taksówek (około 10), miejsca postojowe dla wysiadających (około 5). Do tej części zadania należy również wykonanie infrastruktury Systemu Informacji Pasażerskiej wraz z włączeniem jej do istniejącego systemu.

W trakcie prac w etapie pierwszym nastąpi zmiana lokalizacji istniejących ładowarek do szybkiego ładowania autobusów elektrycznych (na przebudowanym placu zostaną uwzględnione dla nich nowe miejsca). Dodatkowo wykonawca zaprojektuje i przebuduje pętlę autobusową, dostarczy i zamontuje trzy nowe wiaty przystankowe, jak również zaprojektuje i wykona miejsca postojowe dla autobusów w ciągu ulicy Bardowskiego.

Wykonawca będzie również zobowiązany do zaprojektowania i przebudowania układu komunikacyjnego ulicy Grottgera na odcinku od skrzyżowania z ulicą Asnyka do skrzyżowania z ulicą Żeromskiego. W ramach przebudowy ulicy Grottgera, do wykonania jest rondo dwupasmowe na skrzyżowaniu ulicy Grottgera i Asnyka oraz przebudowa jezdni na ulicy Grottgera. Wykonawca zaprojektuje i przebuduje także ulicę Bardowskiego. Przebudowie mają też podlegać wszystkie sieci podziemne zlokalizowane w granicach prowadzonych robót. Dla powyższych zadań wykonawca będzie musiał zapewnić nadzór archeologiczny.

RCK2

Foto: BIP Miasta Rzeszowa

Zadanie drugie polega na przebudowie budynku dworca kolejowego Rzeszów Główny w systemie projektuj i buduj. Przedmiot zamówienia obejmuje także uzyskanie wszelkich niezbędnych opinii, uzgodnień, warunków technicznych, zgód i decyzji. W ramach przedsięwzięcia planuje się przebudowę segmentu A i B, poprzez zmianę funkcji pomieszczeń, zmianę aranżacji wewnętrznej budynku oraz stworzenie nowego układu funkcjonalno-użytkowego.

Wykonawca będzie odpowiedzialny za budowę holu przejściowego na poziomie -1 wraz z zadaszeniem, stanowiącego połączenie infrastruktury kolejowej (peronów, tunelu podziemnego, parkingu podziemnego) tworzonej w ramach zadania pierwszego oraz budynku dworca kolejowego PKP S.A. Na poziom -1 zostaną przeniesione kasy biletowe, pojawią się tam również systemy informacji pasażerskiej.

 

Termin wykonania inwestycji

Termin wykonania zadania pierwszego, które polega na przebudowie placu Dworcowego i układu komunikacyjnego, wyznaczono do 31 sierpnia 2023 roku. Drugie zadanie, czyli przebudowa budynku dworca kolejowego Rzeszów Główny, ma zostać wykonane do 122 tygodni od zawarcia umowy. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Źródło: BIP Miasta Rzeszowa, Rzeszów – stolica innowacji / Facebook

22-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszowskie-centrum-komunikacyjne-coraz-blizej-uzp-zakonczyl-kontrole-uprzednia-9975-00r2kc