REKLAMA

Rzeszowskie CBŚP rozbiło grupę przestępczą. Jest akt oskarżenia!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżania przeciwko 20 oskarżonym o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej handlującej narkotykami. Wobec 12 oskarżonych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Postępowanie prowadziło Centralne Biuro Śledcze Policji.

3-307277
Foto: CBŚP

Rzeszowskie CBŚP poinformowało o rozbiciu grupy przęstępczej  11 marca 2019 roku. Wówczas w Warszawie i w podwarszawskim Nadarzynie zatrzymano 12 osób, w tym kilku obywateli pochodzenia ormiańskiego. Łącznie oskarżono 20 osób.

Zakres zarzutów

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie oskarżył łącznie 20 osób. Prokurator zarzucił obywatelowi Armenii, Arayikowi T. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, natomiast 12 osób zostało oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat, natomiast udział w zorganizowanej grupie przestępczej zagrożony jest karą do 5 lat.

Kolejne zarzuty dotyczą wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci kokainy, płynnej amfetaminy, haszyszu oraz marihuany. Ponadto 6 osób zostało oskarżonych o udział w obrocie środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, natomiast jednemu z oskarżonych prokurator zarzucił posiadanie środków odurzających.

Przestępstwa narkotykowe zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności.

Działali na terenie Warszawy i okolic

W toku śledztwa prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie ustalił, że grupa działała w okresie od lutego 2018 roku do marca 2019 roku na terenie Warszawy i innych miejscowości województwa mazowieckiego. Przedmiotem jej działalności był obrót znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci kokainy, płynnej amfetaminy, haszyszu oraz marihuany.

Wysoki stopień zorganizowania grupy

Jak ustalił prokurator, grupa przestępcza charakteryzowała się hierarchicznością, wysokim stopniem zorganizowania i podziałem ról jej członków. Zajmowała się organizowaniem nielegalnego rynku narkotykowego oraz handlem znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci kokainy, płynnej amfetaminy, amfetaminy, mefedronu, haszyszu oraz marihuany. Wszystkie oskarżone osoby cechowała wzajemna solidarność i bezwzględne podporządkowanie liderom grupy.

Hurtowy handel narkotykami

W toku śledztwa ustalono, iż kierujący grupą Arayik. T zamawiał narkotyki od Zbigniewa Ł., a następnie poszukiwał odbiorców oferując ceny hurtowe w wysokości 15 tysięcy złotych za 1 litr płynnej amfetaminy, 24 tysiące złotych za 1 kilogram marihuany, 10 tysięcy złotych za 1 kilogram amfetaminy.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż kierujący grupą Arayik T. uczestniczył w obrocie 30 kilogramów narkotyków (marihuany, amfetaminy, haszyszu), 17 litrami płynnej amfetaminy oraz ponad 2,1 tysiącami sztuk tabletek ekstazy.

Zakup kontrolowany

W trakcie śledztwa przeprowadzono kilka kontrolowanych zakupów narkotyków od członków rozpracowywanej grupy przestępczej, do których doszło po długotrwałej obserwacji i pracy policjantów działających pod przykryciem. W wyniku przeprowadzonych transakcji doszło do zakupu 2,5 kilograma amfetaminy, 16 litrów płynnej amfetaminy oraz 3,5 kilograma marihuany. Czarnorynkowa wartość zakupionych narkotyków wynosi 414 tysięcy złotych.

W toku śledztwa prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu oskarżonych w wysokości 250 tysięcy złotych.

Źródło: CBŚP, Prokuratura Krajowa

Zdjęcia: CBŚP


12-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszowskie-cbsp-rozbilo-grupe-przestepcza-jest-akt-oskarzenia-7456-00r2kc