REKLAMA

Rzeszowskie CBA zatrzymało dwie byłe celniczki i przedsiębiorcę! Wyłudzali VAT

RZESZÓW / PODKARPACIE. Na polecenie prokuratora podkarpackiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali trzy osoby. Wśród zatrzymanych były dwie byłe funkcjonariuszki służby celnej: Dorota S. (39 lat) oraz Iwona M. (44 lata), a także przedsiębiorca Tomasz B. (39 lat). Czynności związane są ze śledztwem dotyczącym wyłudzania podatku VAT.

1-5218_3

Foto: cba.gov.pl / zdjęcie poglądowe

Do zatrzymania trzech osób przez rzeszowskie CBA doszło 30 grudnia 2019 roku. Po doprowadzeniu do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie, prokurator ogłosił zatrzymanym zarzuty. Na wniosek prokuratora dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane.

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawił byłym funkcjonariuszom służby celnej Dorocie S. i Iwonie M. zarzut przyjęcia od ustalonych osób korzyści majątkowych. Dorocie S. przyjęła łapówki w łącznej kwocie ponad 7 tysięcy złotych, natomiast Iwonia M. w kwocie prawie 9 tysięcy złotych. Podejrzane wykonywały czynności w latach 2013-2014 na drogowym przejściu granicznym w Medyce (z Polski na Ukrainę), na stanowisku TAX FREE – zwrot VAT dla podróżnych.

Prokurator ustalił, że podejrzane bezpodstawnie odstąpiły od obowiązku dokonania odmowy potwierdzenia wywozu poza terytorium Unii Europejskiej towarów wskazanych w przedłożonych im do odprawy celnej dokumentach TAX FREE. Zwrot VAT dla Podróżnych, w tym w przypadku Doroty S. – dotyczy 46 dokumentów, w przypadku Iwony M. dotyczy 152 dokumentów.

Podejrzane wiedziały, że wywóz towarów nie następuje. Niezgodnie z rzeczywistością potwierdziły ich wywiezienie poza terytorium Unii Europejskiej, poświadczając w tym zakresie nieprawdę w systemie elektronicznym oraz dokumentach wywozowych – poinformował szef podkarpackiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej, Rafał Teluk.

Dorota S. w 46 dokumentach TAX FREE udzieliła pomocy ustalonym osobom we wprowadzeniu w błąd pracowników Urzędu Skarbowego w Jarosławiu i w doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa w kwocie ponad 240 tysięcy złotych, poprzez dokonanie bezpodstawnego zwrotu wykazanej nadwyżki podatkowej. Natomiast Iwona M. w 152 dokumentach TAX FREE doprowadziła do strat Skarbu Państwa w kwocie ponad 340 tysięcy złotych. Przestępstwa te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Kolejny z zatrzymanych, Tomasz B., usłyszał zarzuty zaniżania podatku VAT w latach 2013-2014. Prowadził wówczas działalność gospodarczą w Rzeszowie, Tarnowie oraz w Krakowie i oszukiwał rzeszowski Urząd Skarbowy co do kwot odnoszących się do zobowiązań podatkowych, rzeczywistych rozmiarów działalności gospodarczej. Naraził Skarb Państwa na bezpodstawny zwrot podatku VAT w łącznej kwocie ponad 87 tysięcy złotych. Jednocześnie Tomasz B. wystawił 25 nierzetelnych faktur VAT dotyczących nie zaistniałych transakcji gospodarczych sprzedaży towarów ustalonym podmiotom gospodarczym.

Tomasz B. naraził Skarb Państwa na bezpodstawny zwrot podatku VAT w łącznej kwocie prawie 290 tysięcy złotych. Czyny te kwalifikowane są jako przestępstwa skarbowe – powiedział Rafał Teluk.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Rzeszowie 31 grudnia 2019 roku zastosował wobec podejrzanych Doroty S. i Iwony M. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec podejrzanego Tomasza B. 30 grudnia 2019 roku prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Śledztwo prowadzone przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie dotyczy w szczególności działania na terenie całego kraju zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw polegających na wyłudzeniu podatku VAT. Polega ona na tworzeniu fikcyjnej dokumentacji kupna-sprzedaży towarów oraz przestępstw skarbowych przeciwko obowiązkom podatkowym. Dotychczas zarzuty w sprawie postawiono 34 osobom. Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Źródło: Prokuratura Krajowa

02-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)