REKLAMA

Rzeszowskie CBA zatrzymało 7 osób! W tle ogromne łapówki

Nowe śledztwo prowadzone przez rzeszowskich funkcjonariuszy CBA. Siedem osób zatrzymanych. W tle między innymi milionowe łapówki oraz powoływanie się na wpływy w instytucjach publicznych.

1-5205

Foto: cba.gov.pl

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie prowadzi wspólnie z Śląskim Wydziałem Zamiejscowym Prokuratury Krajowej śledztwo w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej za jej działalność w 2020 roku. Jak ustalono w toku śledztwa, grupa powoływała się na wpływy w instytucjach publicznych, w tym w organach ścigania i w spółkach Skarbu Państwa oraz podejmowała się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe i ich obietnice.

W związku z tym śledztwem funkcjonariusze CBA zatrzymali na terenie województw mazowieckiego i łódzkiego siedem osób, w tym trzech przedsiębiorców. W trakcie czynności przeprowadzono przeszukania w kilkunastu miejscach na terenie całego kraju, w wyniku czego ujawniono i zabezpieczono obszerny materiał dowodowy potwierdzający podejrzenie popełnienia przestępstw korupcyjnych. Ujawniono również nielegalnie przechowywaną broń oraz narkotyki.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 par. l kodeksu karnego oraz zarzuty płatnej protekcji kwalifikowane z art. 230 par. l kk i z art. 230a par. l kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności. Na poczet grożących podejrzanym kar prokurator zabezpieczył pieniądze w walucie polskiej i zagranicznej oraz samochody o łącznej równowartości ponad 3,3 miliona złotych.

Sześć osób trafiło do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec sześciu podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Wobec jednego z  podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 15 tysięcy złotych, dozoru policji i zakazu kontaktowania się z uczestnikami postępowania.

Powoływali się na wpływy

W toku śledztwa prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalił, że zatrzymani powoływali się na wpływy w instytucjach państwowych w tym m.in. w Ministerstwie Finansów, w Krajowej Administracji Skarbowej, w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz w Polskim Koncernie Naftowym ORLEN SA. W zamian za przyjęte korzyści majątkowe podejmowali się załatwiania spraw o charakterze urzędowym oraz składali osobom wręczającym korzyści majątkowe obietnice uniknięcia odpowiedzialności karnej.

Dotychczas prokurator ustalił, że podejrzani powołując się na swoje wpływy w instytucjach państwowych, przyjęli korzyści majątkowe w łącznej kwocie 620 tysięcy złotych, 100 tysięcy Euro oraz przyjęli obietnicę udzielenia dalszej korzyści majątkowej w kwocie miliona Euro. Osoby wręczające łapówki, oczekiwały nielegalnego wpływu na bieg postępowań karnych i administracyjnych oraz zawarcia korzystnych dla nich umów handlowych.

Jest to pierwsza realizacja w tej sprawie. Planowane są kolejne czynności.

Źródło: CBA, Prokuratura Krajowa

14-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)