REKLAMA

Rzeszowskie CBA zatrzymało 6 osób! Za łapówki załatwiali sprawy w instytucjach publicznych

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie prowadzą wspólnie ze Śląskim Wydziałem Zamiejscowym Prokuratury Krajowej postępowanie dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Wszystko wskazuje na to, że grupa powoływała się na wpływy w instytucjach publicznych, w tym w organach ścigania i w spółkach Skarbu Państwa. W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze CBA w Rzeszowie zatrzymali w tej sprawie 6 osób.

1-5218_1

Foto: cba.gov.pl

Na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach (26 stycznia 2021 roku) funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Rzeszowa zatrzymali 6 osób, którym prokurator przedstawił zarzuty płatnej protekcji. Na wniosek prokuratora cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane. W trakcie czynności przeprowadzono przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych na terenie całego kraju, w wyniku czego ujawniono i zabezpieczono obszerny materiał dowodowy potwierdzający podejrzenie popełnienia przestępstw korupcyjnych.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty płatnej protekcji. Zarzuty dotyczą przestępstw korupcyjnych, polegających na wręczeniu i przyjęciu co najmniej 185 tysięcy złotych łapówki w zamian za załatwienie spraw związanych z uniknięciem odbywania kary pozbawienia wolności przez jednego z zatrzymanych oraz w drugim przypadku, za uzyskanie dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Czterech podejrzanych trafiło do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec 4 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 30 tysięcy złotych oraz 10 tysięcy złotych, zakaz kontaktowania się z uczestnikami postępowania, dozór policji i zakazu opuszczania kraju.

Mechanizm działania

Śledztwo prowadzone przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się popełnianiem przestępstw o charakterze korupcyjnym. Podjęte przez prokuratorów oraz funkcjonariuszy CBA z Rzeszowa czynności pozwoliły na ustalenie mechanizmu przestępstw, polegających na powoływaniu się na wpływy w instytucjach państwowych, tj. m.in. w Ministerstwie Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz w Polskim Koncernie Naftowym ORLEN SA.

Jak ustalił prokurator, w zamian za przyjmowane korzyści majątkowe, podejrzani podejmowali się załatwiania spraw o charakterze urzędowym, a ponadto składali obietnice uniknięcia odpowiedzialności karnej. Osoby wręczające łapówki oczekiwały nielegalnego wpływu na bieg postępowań karnych i administracyjnych oraz zawarcia korzystnych dla nich umów handlowych. Dotychczas zarzuty usłyszało 13 osób.

Pierwszych zatrzymań w tej sprawie dokonano w październiku 2020 roku, w wyniku czego 6 osób usłyszało zarzuty wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Na wniosek prokurator wszyscy wówczas zatrzymani trafili do aresztu. Dotychczas w śledztwie prokurator przedstawił zarzuty 13 podejrzanym. Wobec 10 z nich stosowane jest tymczasowe aresztowanie.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie. Planowane są kolejne czynności.

Źródło: CBA, Prokuratura Krajowa

02-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)