REKLAMA

Rzeszowskie CBA zatrzymało 36-letniego Ukraińca. Wyłudzał VAT

REGION. Rzeszowscy funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali obywatela Ukrainy podejrzanego w śledztwie dotyczącym wyłudzeń podatku VAT. Do zatrzymania doszło przy współpracy z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej.

cba_1

Foto: CBA

Na drogowym przejściu granicznym w Korczowej w kierunku wjazdowym do Polski, zatrzymany został Oleh P. (obywatel Ukrainy, 36 lat). Prokurator przedstawił mu zarzuty popełnienia przestępstw korupcyjnych i skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował areszt.

Mężczyzna podejrzany jest o wręczanie łapówek celnikom i pomocnictwo w wyłudzaniu podatku „VAT dla podróżnych” (zwrot VAT na podstawie dokumentu tzw. TAX FREE) poprzez wprowadzenie do obrotu, poświadczających nieprawdę dokumentów. Śledztwo, które prowadzi Delegatura CBA w Rzeszowie, nadzorowane jest przez Prokuraturę Krajową – informuje CBA.

Zatrzymany otrzymał zarzuty udzielania w 2013 roku korzyści majątkowych w łącznej kwocie ponad 13 tysięcy złotych funkcjonariuszom służby celnej, wykonującym czynności służbowe na stanowisku TAX FREE na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej w kierunku wyjazdowym z Polski na Ukrainę.

Funkcjonariusze otrzymywali łapówki w zamian za naruszenie przez nich przepisów prawa i nie dopełnienie obowiązków służbowych. Dane w przedstawianych przez 36-latka dokumentach TAX FREE były podrobione. Skarb Państwa, przez doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, stracił środki w łącznej kwocie ponad 152 tysiący złotych, poprzez zaniżenie deklarowanego podatku należnego i bezpodstawny zwrot podatku VAT.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy w Rzeszowie 30 marca 2020 roku przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował wobec Oleha P. tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.

W dotychczasowym toku śledztwa wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutów popełnienia przestępstw wobec łącznie 34 osób, w tym 7 obywateli Ukrainy oraz 25 funkcjonariuszy służby celnej. Prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań w sprawie.

Źródło: CBA, Prokuratura Krajowa

31-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszowskie-cba-zatrzymalo-36-letniego-ukrainca-wyludzal-vat-5080-00r2kc