REKLAMA

Rzeszowski zalew zostanie odmulony! Ruszył przetarg

RZESZÓW / PODKARPACIE. Rewitalizacja zbiornika na Wisłoku w Rzeszowie była tematem piątkowego briefingu prasowego z udziałem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, posła na Sejm RP Wojciecha Buczaka i dyrektora Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Małgorzaty Wajdy. Pierwsze prace nad odmulaniem Wisłoka mają ruszyć w sierpniu tego roku.

IMG_4923-1200x800_2

Foto: rzeszow.uw.gov.pl

29 marca Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie rozpoczął procedurę przetargową na wykonanie zadania pod nazwą: „Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego Rzeszów na rzece Wisłok” w systemie „zaprojektuj i wykonaj”, przesyłając do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenie o zamówieniu.

– Inwestycja o wartości 49 milionów złotych będzie przebiegała etapami, a rozpoczęcie realizacji zadania planowane jest na sierpień tego roku – powiedziała podczas briefingu wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart.

Oczyszczanie rzeszowskiego zalewu ma się odbyć w dwóch etapach. Pierwszy z nich dotyczy odmulania kilometrowej części objętej obszarem NATURA 2000. Do 2022 roku z tego obszaru wydobytych zostanie ponad 200 tysięcy metrów sześciennych mułu. Kolejny etap jest związany z dłuższym, trzykilometrowym odcinkiem, nad którym prace zakończą się w 2023 roku.

Wszelkie działania zostaną przeprowadzone z zachowaniem szczególnej dbałości o aspekty środowiskowe pod ścisłym nadzorem przyrodniczym. Miejsca czasowego składowania wydobytego namułu zostały wyznaczone poza obszarem Natura 2000, co pozwoli na uniknięcie ingerencji w cenne przyrodniczo lasy łęgowe – dodała dyrektor RZGW w Rzeszowie, Małgorzata Wajda

Realizacja przedsięwzięcia przebiega zgodnie z harmonogramem i zawartą z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie umową o dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: rzeszow.uw.gov.pl

05-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)