REKLAMA

Rzeszowski oddział GDDKiA gotowy do zimy na podkarpackich drogach

REGION. Rzeszowski oddział GDDKiA jest gotowy do zimowego utrzymania dróg. W obwodach utrzymania dróg stoi sprzęt przygotowany do odśnieżania ponad 891 kilometrów dróg na Podkarpaciu, a magazyny są zapełnione solą drogową.

29306

Foto: GDDKiA Rzeszów

Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych w regionie przygotowanych jest 186 pojazdów, w tym: 116 pługosolarek, 29 pługów, 8 pługów wirnikowych, 19 ładowarek, 14 równiarek. Średnio na zimowe utrzymanie dróg w województwie podkarpackim wydatkowane jest ponad 27 milionów złotych rocznie.

Drogi krajowe są monitorowane przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, co pozwala na szybką reakcję służb drogowych. Działaniami na drogach Podkarpacia kieruje 5 Rejonów oraz 16 Obwodów Drogowych (OD), w tym 4 Obwody Utrzymania Autostrady (OUA) oraz 2 Bazy Materiałowe (BM).

GDDKiA korzysta z dostępnych prognoz pogody, dzięki którym może podejmować również działania prewencyjne, takie jak na przykład posypywanie dróg solą tuż przed lub na samym początku opadów śniegu na określonych odcinkach dróg. W celu zapewnienia realizacji zadań związanych z zimowym utrzymaniem na najwyższym poziomie, rozbudowywany jest system monitoringu stanu dróg. Na sieci dróg Podkarpacia działa ponad 31 kamer, które przesyłają obraz z dróg oraz 16 drogowych stacji pogodowych.

Przypominamy, że działania służb drogowych mają na celu łagodzenie skutków zimy na drogach a nie ich całkowitą likwidację. Zadaniem operatorów obsługujących sprzęt do zimowego utrzymania dróg jest zapewnienie przejezdności. Urządzenia te są szerokie – niektóre zajmują cały pas drogi – poruszają się wolno, bo z prędkością około 40 km/h. Mimo, że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie jak policja, czy służba zdrowia – niebieskimi, pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym. W związku z powyższym prosimy kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności, ułatwienie pracy sprzętu do odśnieżania dróg a przede wszystkim dostosowywanie prędkości do warunków panujących na drodze – informuje GDDKiA.

Źródło: GDDKiA Rzeszów

24-10-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszowski-gddkia-gotowy-do-zimy-na-podkarpackich-drogach-6496-00r2kc