REKLAMA

Rzeszowski Dąb Fredry w finale konkursu Drzewo Roku 2021

RZESZÓW / PODKARPACIE. Rzeszowski Dąb Fredry znalazł się wśród 16 finalistów, którzy powalczą o tytuł Drzewa Roku 2021.

Przechwytywanie_133
Foto: screenshot / Google Street View

Jak informuje Klub Gaja, tegoroczna odsłona konkursu na Drzewo Roku zgromadziła 150 zgłoszeń drzew z całej Polski. Wśród 16 finałowych drzew znalazły się dęby i wiązy, lipa, topola, sosna, jodła, a także chopinowskie wierzby, cypryśnik błotny, kasztan jadalny i dzika czereśnia.

Wybrani przez jury konkursu finaliści to bohaterowie naszych czasów i walki o przyrodę w Polsce. To drzewa często mocno okaleczone przez piły, które ciągle żyją, drzewa zagrożone wycinką i te ocalone, otaczane opieką i ochroną. Drzewa nie mówią, ale dzięki konkursowi możemy o nich usłyszeć i poznać wspaniałe opisy zaangażowania obywatelskiego w ochronę drzew, a także przykłady zarządzania miejską zielenią z dbałością o drzewa – czytamy w komunikacie Klubu Gaja.

 

Dąb Fredry z Rzeszowa będzie reprezentował Podkarpacie

W finałowym głosowaniu Podkarpacie będzie reprezentował Dąb Fredry z Rzeszowa. Jest to drzewo, które w 2019 roku zostało uratowane przed wycinką przez Irenę Paterek oraz Irenę Cymbalistę.

Wycinka miała być związana z remontem drogowym w okolicy rzeszowskiej siedziby ZUS-u. W wyniku akcji utworzyła się grupa aktywistów funkcjonująca pod nazwą „Nie oddamy Dębu Fredry”, która na bieżąco monitoruje działalność miasta w zakresie ochrony zieleni. Grupa ta zgłosiła też drzewo do konkursu.

Dąb znajduje się przed blokiem przy ulicy Fredry 5 w Rzeszowie. Jest to dąb szypułkowy, mający 200 lat. Jego wysokość wynosi 20 metrów, a obwód 320 centymetrów.

Cieszy nas ilość zgłoszeń, ale zarazem niepokoi liczba drzew zagrożonych wycięciem. Dzieje się coś niedobrego. Z całego kraju spływają do nas informacje o pozbywaniu się w szczególności starych i dorodnych drzew. Zgłoszenie takich drzew do naszego konkursu często jest dla nich ostatnią szansą na ratunek. Mam nadzieję, że poznanie wzruszających opowieści o tych drzewach, przyczyni się do większej empatii dla przyrody. Serdecznie gratuluję wszystkim finalistom – mówi Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

 

Rzeszów zwyciężał już w 2019 roku

Po tytuł Drzewa Roku 2019 sięgnął ponad 200-letni bez czarny z Rzeszowa. Bez rośnie na skwerze między blokami przy ulicy Grodzisko 5. Rzeszowski bez czarny to unikatowy okaz przyrodniczy, który przyjął postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku.

Czy i tym razem wygra rzeszowskie drzewo? Wszystko okaże się w czerwcu podczas internetowego głosowania na stronie drzeworoku.pl.

Źródło: red., Klub Gaja

03-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszowski-dab-fredry-w-finale-konkursu-drzewo-roku-2021-2389-00r2kc