REKLAMA

Rzeszowski bez zostanie drzewem roku 2019? Rozstrzygnie to głosowanie internetowe

W finale konkursu Drzewo Roku 2019 znalazł się ponad dwustuletni bez czarny rosnący między blokami w centrum Rzeszowa. Konkurs rozstrzygnie się poprzez głosowanie internautów.

bez czarny

Foto: swietodrzewa.pl

Drzewo bzu czarnego rośnie otoczone niższymi krzewami i drzewami na skwerze między blokami w samym sercu miasta. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że ono zawsze tu rosło. Ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tej rośliny. Pospolicie bez czarny występuje w formie krzewiastej. Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich.

Również dzisiaj drzewo nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter. Wiele osób nie wyobraża sobie, że tego drzewa mogłoby nie być. Przetrwało ono wiele w swoim życiu – powstania narodowe, dwie wojny, okupację, przemiany społeczne i gospodarcze.

W ostatnich latach drzewo przetrwało roboty budowlane prowadzone w jego pobliżu. Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

Bez ma około 6 metrów wysokości i 125 cm obwodu. Zgłoszony został przez Halinę Sikorę z Rzeszowa.

Które z drzew zostanie Drzewem Roku 2019? Dowiemy się tego już w czerwcu. Zwycięzcę wybiorą sami internauci podczas głosowania, które rozpocznie się 1 czerwca na stronie: www.drzeworoku.pl

Źródło: UM Rzeszów

27-04-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)