REKLAMA

Rzeszowski bez Drzewem Roku 2019? Potrzebne są wasze głosy!

W finale konkursu Drzewo Roku 2019 znalazł się ponad dwustuletni bez czarny, rosnący między blokami w centrum Rzeszowa. Konkurs rozstrzygnie się poprzez głosowanie internautów.

bez czarny - mój portret

Foto: Halina Sikora / strona UM Rzeszowa

Rozpoczęło się głosowanie w Konkursie Klubu Gaja na DRZEWO ROKU 2019. O ten tytuł, jako jedno z 16 drzew w Polsce, “ubiega się” drzewo Bzu Czarnego z Rzeszowa, które rośnie przy ul. Grodzisko 5 (boczna ul. Słowackiego).

Drzewo bzu czarnego rośnie otoczone niższymi krzewami i drzewami na skwerze między blokami w samym sercu miasta. Ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tej rośliny. Pospolicie bez czarny występuje w formie krzewiastej. Drzewo ma około 200 lat i prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich.

bez czarny - mój portet z odległości kilkunastu metrów

Foto: Halina Sikora / strona UM Rzeszowa

W ostatnich latach drzewo przetrwało roboty budowlane prowadzone w jego pobliżu. Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

Bez ma około 6 metrów wysokości i 125 centymetrów obwodu. Zgłoszony został przez Halinę Sikorę z Rzeszowa.

Tytuł Drzewa Roku 2019 to nie tylko zaszczytna nagroda. Jest to również ogromnej wagi argument do objęcia go ochroną prawną i szansa na uratowanie przed zniszczeniem. Każdy głos ma więc ogromne znaczenie. Głosowanie internautów jest przeprowadzane na stronie: www.drzeworoku.pl. „Bez Czarny z Rzeszowa” ma przypisany numer 1.

Źródło: rzeszow.pl

05-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszowski-bez-drzewem-roku-2019-potrzebne-sa-wasze-glosy-4777-00r2kc