REKLAMA

Rzeszowska Pro-Famila jednym z nowych punktów badań mammograficznych

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie to miejsce, gdzie pojawił się jeden z 5 nowych  punktów stacjonarnych do profilaktycznych badań mammograficznych w województwie podkarpackim. Sprzęt został udostępniony pacjentom w piątek 18 grudnia.

mammography-2416942_960_720

Foto: pixabay.com / zdjęcie poglądowe

W ubiegły piątek Podkarpacki NFZ rozstrzygnął konkurs na profilaktyczne badania mammograficzne. Dzięki tym działaniom zwiększyła się liczba punktów, w których kobiety w wieku od 50 do 69 lat mogą skorzystać z bezpłatnego programu profilaktyki raka piersi. Do istniejących już 19 punktów stacjonarnych i 4 mammobusów, dołączyło aż 5 placówek – informuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

Od 18 grudnia udostępnione zostały nowe punkty stacjonarne do badań profilaktycznych w: Centrum Medycznym MEDYK w Dębicy przy ulicy Kwiatkowskiego 1, Fundacji SOS Życie w Mielcu przy ul. Tańskiego 2 oraz w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie przy ul. Witolda 6b. Uruchomiono też dwa Mammobusy mobilne, które otrzymały Mammo-Med i Fundacja SOS Życie.

Badania już się odbywają, bądź są planowane, a pełen wykaz badań profilaktycznych dostępny jest na stronie: http://www.nfz-rzeszow.pl/cztery-pory-roku/ oraz poprzez Telefoniczną Informację Pacjenta: 800 190 590. Na tej samej stronie dostępny jest również miesięczny harmonogram postoju mammobusów.

Program profilaktyki raka piersi skierowany jest do populacji kobiet w wieku od 50 do 69 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), spełniających jedno z poniższych kryteriów:

  1. nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy,
  2. otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku 2008 pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:

– rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki )

– mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2.

– Programem nie mogą być objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Pacjentki te są już pod opieką w poradni specjalistycznej – podkreśla Rafał Śliż.

Plan postoju mammobusu na ostatnie dni grudnia: 21-24 grudnia oraz 28-31 grudnia 2020 roku – Tarnobrzeg, Plac Bartosza Głowackiego, w godz. 9.00-12.30.

Źródło: mat. nadesłane / Podkarpacki Oddział Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie

22-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszowska-pro-famila-jednym-z-nowych-punktow-badan-mammograficznych-6582-00r2kc