REKLAMA

Rzeszowska policja: Wzrosła liczba zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów

RZESZÓW / PODKARPACIE. Po zniesieniu części ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa, na drogach i ulicach Rzeszowa, znów pojawiło się wielu miłośników jednośladów. Niestety, pociągnęło to za sobą wzrost liczby zdarzeń z udziałem rowerzystów. W trosce o ich bezpieczeństwo, policjanci prowadzili działania prewencyjne pn. „Uwaga rower”.

bicycle-691831_960_720

Foto: pixabay.com

W tym roku z uwagi na panującą pandemię i obowiązujące ograniczenia, sezon rowerowy rozpoczął się z opóźnieniem. Jednak wraz z łagodzeniem obostrzeń, na ulicach pojawia się coraz więcej jednośladów. Niestety pociągnęło to za sobą wzrost liczby zdarzeń z udziałem rowerzystów. Mimo, że w większości przypadków spowodowali je inni uczestnicy ruchu, to rowerzyści również popełniają wiele błędów, co w konsekwencji może doprowadzić do kolejnych zdarzeń.

Dążąc do poprawy bezpieczeństwa rowerzystów, w miniony weekend rzeszowscy policjanci przeprowadzili działania prewencyjne „Uwaga rower”. Przez dwa dni policjanci skontrolowali 52 rowerzystów, ujawnili 35 wykroczeń. Najczęstszym błędem rowerzystów jest jazda po przejściu dla pieszych (to 14 przypadków spośród wszystkich ujawnionych wykroczeń) i jazda po chodnikach – 5 przypadków. Szczególną nieodpowiedzialnością wykazał się 47-letni mieszkaniec gminy Kamień, który w sobotę na drodze krajowej nr 19, jechał rowerem kompletnie pijany. W jego przypadku badanie wykazało ponad 2,6 promila.

Biorąc pod uwagę, że niezależnie od okoliczności, czy winy sprawcy, to rowerzyści, tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, są najbardziej poszkodowani w zdarzeniach drogowych. Policjanci apelują do amatorów jednośladów o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie zasady ograniczonego zaufania.

Policjanci przypominają również kierowcom, że w okresie od wiosny do jesieni muszą zwracać większą uwagę na rowerzystów. Szczególnie newralgiczne są miejsca krzyżowania się ulic z drogami rowerowymi oraz skrzyżowania. Policyjne statystyki pokazują, że do największej liczby zdarzeń z udziałem rowerzystów dochodzi wskutek nieustąpienia pierwszeństwa jednośladom.

Źródło: KMP Rzeszów

25-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszowska-policja-wzrosla-liczba-zdarzen-drogowych-z-udzialem-rowerzystow-7559-00r2kc