REKLAMA

Rzeszowska dziennikarka była dyskryminowana! Jest wyrok sądu

RZESZÓW / PODKARPACIE. – Sąd Okręgowy w Rzeszowie uznał, że Polskie Radio Rzeszów naruszyło zasady równego traktowania wobec redaktor Grażyny Bochenek – poinformowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. To trzecia wygrana dziennikarki w sądzie. Sąd Okręgowy w Rzeszowie uznał, że była ona mobbingowana w pracy. Wyrok nie jest prawomocny.

microphone-1562354_960_720

Foto: Pixabay.com

Trzecia wygrana rzeszowskiej dziennikarki Grażyny Bochenek, która utraciła pracę w związku z wyemitowaniem na antenie rozgłośni negatywnej opinii na temat prezydenta Polski.

Nieprawomocny wyrok Sądu Okręgowego w Rzeszowie dotyczy pozwu złożonego przez Grażynę Bochenek w maju 2019 roku. Dziennikarka oskarżyła wówczas prezesa Radia Rzeszów Przemysława Tejkowskiego o mobbing, dyskryminację i naruszenie dóbr osobistych.

 

Zaczęło się od wypowiedzi słuchacza o prezydencie

6 września 2018 roku, w trakcie audycji programu „Kalejdoskop” dziennikarka wyemitowała trzy opinie słuchaczy na temat prezydenta RP – Andrzeja Dudy. Jedna z nich była nieprzychylna i brzmiała następująco:

Ja również temu Panu powiem: nie mamy prezydenta. Mamy najwyżej pełniącego obowiązki prezydenta. Prezydent powinien być mężem stanu, posiadać własną wolę i własne inicjatywy. W tym momencie mamy figuranta. Ani własnej woli, ani żadnego poważania to on nie posiada. Na to, żeby być prezydentem, trzeba zapracować. Na szacunek wśród Polaków trzeba zapracować. Pewne rzeczy nie przychodzą tylko dlatego, że objęło się stołek.

Po emisji programu Prezes Zarządu Polskiego Radia Rzeszów odsunął red. Bochenek od audycji prowadzonych na żywo do odwołania, a 18 września 2018 roku wymierzył jej karę nagany. Zarząd rozgłośni podjął wówczas szereg działań zmierzających do odsunięcia prowadzącej poranny program Kalejdoskop od anteny. Ograniczono ilość pełnionych przez dziennikarkę dyżurów, nie wyrażono zgody na prowadzenie zajęć akademickich oraz wyjazd na konferencję.

Prezes Polskiego Radia Rzeszów udzielił redaktor pisemnej nagany, w której wskazał, że naruszyła podstawowe obowiązki pracownicze. Złożył również zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa znieważenia prezydenta, jednakże prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa.

 

Sądy uchyliły karę porządkową i przywróciły dziennikarkę do pracy

Dwa wcześniejsze procesy wytoczone przez dziennikarkę Polskiego Radia Rzeszów swojemu pracodawcy zakończyły się sukcesem. W czerwcu 2019 roku Sąd Rejonowy orzekł o uchyleniu kary porządkowej nałożonej na dziennikarkę w związku z wyemitowaniem na antenie radia niepochlebnej opinii słuchacza na temat prezydenta Andrzeja Dudy.

Wyrokiem z dnia 1 lipca 2020 roku dziennikarka została przywrócona do pracy. W ustnym uzasadnieniu sąd podkreślił, że rozwiązanie umowy było bezprawne, nieprawidłowe i wadliwe.

 

Sąd Okręgowy w Rzeszowie: doszło do dyskryminacji

Jak podaje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, 16 marca 2021 roku Sąd Okręgowy w Rzeszowie zasądził od Polskiego Radia Rzeszów na rzecz Grażyny Bochenek kwotę 7 444 złotych tytułem odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu oraz kwotę 7 750 złotych na rzecz Polskiego Towarzystwa Antydyskryminacyjnego.

Zdaniem sądu prezes Polskiego Radia wykazywał się złym nastawieniem do pracownika, o czym świadczy szereg podejmowanych przez niego celowych działań, które doprowadziły do ukształtowania się niekorzystnej sytuacji redaktor w miejscu pracy. Dziennikarkę odsunięto od prowadzenia programów na żywo, które miały charakter prestiżowy, szykanowano, niezasadnie dyscyplinowano, nałożono karę porządkową nagany, przy braku uzasadnionych okoliczności podjęto decyzję o rozwiązaniu umowy w trybie dyscyplinarnym.

W ocenie sądu działania Prezesa Polskiego Radia Rzeszów kierowane przeciwko dziennikarce  wpisują się w pojęcie mobbingu jako długotrwałego działania pracodawcy naruszającego godność pracowniczą i osobistą.

Wyrok nie jest prawomocny.

 

Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka / materiały prasowe

19-03-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)