REKLAMA

Rzeszowscy policjanci przerwali tzw. oszustwo nigeryjskie

RZESZÓW / PODKARPACIE. Policjanci z wydziału kryminalnego rzeszowskiej komendy zapobiegli utracie kilkunastu tysięcy złotych. Funkcjonariusze przerwali tzw. oszustwo nigeryjskie. Mieszkanka województwa podkarpackiego, na jednym z portali, nawiązała kontakt z mężczyzną podającym się za inżyniera pracującego na statku. Za wartościową przesyłkę jaką rzekomo nadał, miała opłacić cło.

office-620822_960_720
Foto: pixabay.com / zdjęcie poglądowe

 

We wtorek 22 czerwca policjanci z wydziału kryminalnego uzyskali informację, że w jednym z banków w Rzeszowie znajduje się kobieta, która najprawdopodobniej padła ofiarą tzw. oszustwa nigeryjskiego. Na miejscu policjanci zastali 50-latkę w trakcie realizacji przelewu środków na zagraniczne konto. Miały one pokryć cło za cenną przesyłką, nadaną przez poznanego w sieci mężczyznę.

Jak ustalili policjanci, pokrzywdzona odpowiedziała w mediach społecznościowych na propozycje nawiązania kontaktu z mężczyzną, na którą się zgodziła. Nieznajomy podawał się za inżyniera pracującego na statku.

Po kilku tygodniach mężczyzna zaproponował spotkanie oraz przesłanie bardzo wartościowej paczki. Przesyłka wymagała jednak dokonania opłaty. Kobieta uwierzyła oszustowi i przesłała na wskazanie przez niego konto bankowe znaczną kwotę. Wczorajsza interwencji funkcjonariuszy zapobiegła kolejnemu przelewowi. Miał on pokryć cło za przesyłkę.

Funkcjonariusze wyjaśnili pokrzywdzonej, że została oszukana, a sposób działania sprawcy to tzw. oszustwo nigeryjskie. Policjanci zajmują się teraz dalszym wyjaśnieniem sprawy.

 

Oszustwo nigeryjskie – to przestępstwo popełniane za pośrednictwem mediów społecznościowych, polegające na nawiązani kontaktu i zmanipulowaniu ofiary. Po wzbudzeniu zaufania, sympatii lub uczucia, oszuści zazwyczaj pod legendą przekazania dużych środków finansowych, wartościowych przedmiotów, obietnicy spotkania i trwałego związku, wyłudzają do pokrzywdzonych pieniądze, często w znacznych kwotach. Po ich przekazaniu zrywają kontakt.

 

Na co zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą „oszustów nigeryjskich”? Poniżej znajdują się przykłady kilku tzw. „legend”, którymi posługują się oszuści:

– zostaliśmy wybrani na pomocnika w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego np. z kontynentu afrykańskiego, za co otrzymamy wielomilionową gratyfikację, możemy być pewni, że jest to oszustwo;
– zostaliśmy zwycięzcami zagranicznej loterii, w której nie braliśmy udziału, możemy być pewni, że to oszustwo, taką informację należy potraktować jako spam i od razu usunąć;
– otrzymaliśmy niespodziewanie wielomilionowy spadek po nieznanym krewnym, możemy być pewni, że jest to oszustwo;
– za przekazanie nam ogromnej kwoty pieniędzy, ktoś żąda od nas opłat manipulacyjnych (opłacania prawników, certyfikatów), to również oszustwo, wystarczy odpisać, że opłaty te mogą zostać potrącone z kwoty, którą mamy otrzymać;
– obiecane spotkanie lub związek wymaga zainwestowania własnych środków z powodu równych nieoczekiwany perturbacji.

Policjanci przypominają aby z ograniczonym zaufaniem podchodzić propozycji nawiązania znajomości z nieznajomymi osobami składanymi za pośrednictwem mediów społecznościowych.

 

KMP Rzeszów

 

23-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)