REKLAMA

Rzeszowianin wyłudzał VAT na sprowadzanych autach. Grozi mu do 10 lat więzienia

Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko ośmiu mężczyznom, którzy wyłudzali podatek VAT. Wyłudzenia polegały na wielokrotnej sprzedaży tych samych pojazdów. Wśród oskarżonych znajduje się mieszkaniec Rzeszowa.

parking-825371_1280
Foto: pixabay.com

Ośmiu mężczyzn wyłudzało podatek VAT poprzez sprzedaż samochodów. Rzeszowski przedsiębiorca Kacper T. handlował samochodami, które sprowadzał z Unii Europejskiej. Założył on firmę na terenie Bułgarii. Oskarżony rzeszowianin eksportował do niej wszystkie sprowadzone pojazdy, po czym sprzedawał je wielokrotnie firmom słupom. Dopiero później samochody trafiały do finalnych odbiorców.

Powyższy mechanizm, zwany „karuzelą podatkową” polega na przepływie towarów pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej w taki sposób, że wracają one do państwa pochodzenia, przy czym mechanizm ten ma na celu uchylanie się od opodatkowania i wyłudzenie zwrotu podatku VAT. Unikanie płacenia podatków umożliwiło Kacprowi T. sprzedaż aut w niskich cenach, co pozwoliło zdobyć mu wielu klientów.

Zarzuty w tej sprawie usłyszało jeszcze siedem innych osób, które nabywały samochody. Wobec oskarżonego rzeszowianina zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju. Jeden z pozostałych oskarżonych – Paweł P. ukrywa się przed organami ścigania. W związku z tym wydano za nim europejski nakaz aresztowania.

Za przestępstwa zarzucane oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: rzeszow.po.gov.pl

23-06-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszowianin-wyludzal-vat-na-sprowadzanych-autach-grozi-mu-do-10-lat-wiezienia-9249-00r2kc