REKLAMA

Rzeszowianin powołany do ONZ na Młodzieżowego Delegata Polski!

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozstrzygnęło konkurs na Młodzieżowego Delegata Polski do ONZ, został nim rzeszowianin – Karol Jędruszek, weźmie on udział w 76. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

IMG_1262

Foto (2): Tymon Markowski / MSZ

 

Program Młodzieżowego Delegata to międzynarodowy projekt, w którego zaangażowane są kraje zrzeszone w strukturach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Delegaci wybierani są na kadencję roczne, odpowiadające Sesji Zgromadzenia Ogólnego. Do ich zadań należy współpraca międzynarodowa ze sobą, uczestniczenie w posiedzeniach, a także promowanie celów i działań ONZ wśród młodzieży.

Młodzieżowy Delegat pełni też funkcję łącznika między młodzieżą, a dorosłymi politykami, w tym roku w tę rolę wcieli się rzeszowianin – Karol Jędruszek.

Konkurs był podzielony na trzy etapy. Zgłosiło się do niego kilkudziesięciu aktywnych licealistów i studentów, którzy musieli się wykazać przygotowaniem merytorycznym z zakresu wiedzy o ONZ, sprawach międzynarodowych, zaprezentować wizję na nadchodzącą kadencję i potwierdzić znajomość języka angielskiego. W skład komisji konkursowej wchodzili doświadczeni dyplomaci z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Karol Jędruszek to społecznik, który w działalność pozarządowa zaangażowany jest od kilku lat. Pełnił rolę Prezesa Stowarzyszenia KoLiber w Rzeszowie, koordynuje też Akademią Liderów Rzeczypospolitej, tworzoną przez Fundację Inicjatyw Młodzieżowych. Ponadto jest twórcą i prelegentem w wielu projektach edukacyjnych, jego autorskim projektem jest #CzasNaWiedzę.

Rzeszowianin stworzył pierwszy w Polsce think-tank skupiony wokół tematu polityki młodzieżowej. Kieruję ogólnopolską organizacją, która zrzesza ponad 100 młodych liderów chcących działać na rzecz lokalnych wspólnot.

Karol Jędruszek jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, a obecnie studentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, zawodowo zajmuje się analizami biznesowymi.

IMG_1316

 

Powołanie na stanowisko Młodzieżowego Delegata Polski do ONZ to przede wszystkim zaszczyt, ale też ogromna odpowiedzialność. Myśląc o tej funkcji chciałbym sprawować ją na zasadach partnerskich, współpracy z młodzieżą i administracją publiczną. Młodzież obecnie żyje w najlepszym momencie historii jeśli chodzi o bogactwo materialne, ale to nie oznacza, że nie ma innych wyzwań. Przyjdzie im się mierzyć z problemami rynku pracy w świecie post pandemicznym, czwartą rewolucją przemysłową w gospodarce i przede wszystkim zmianami klimatycznymi. Są one w pełni apolityczne, chciałbym, aby o tych sprawach rozmawiano w kontekście międzynarodowym, bo aby z nimi skutecznie sobie poradzić trzeba współpracy. Wypracowanie zadowalających rozwiązań powinno być naszym wspólnym celem – komentuje Karol Jędruszek.

Powołanie Karola Jędruszka w szeregi delegacji Polski na 76. Sesję Zgromadzenia ONZ, to nade wszystko wyróżnienie dla Rzeszowa oraz naszego regionu. Od kilku lat współpracuje wraz z Karolem na rzecz społeczeństwa obywatelskiego i wiem, że jego determinacja w dążeniu do osiągnięcia jak największych korzyści na rzecz młodego pokolenia pozwolą na zdobycie sukcesu przez polską delegację. Karol posiada odpowiednie przygotowanie merytoryczne i predyspozycje, aby reprezentować młode pokolenie naszego regionu – powiedział Michał Gratkowski, podkarpacki koordynator Klubu Lidera Rzeczypospolitej, współpracownik Karola.

 

Źródło: materiały nadesłane

 

18-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)