REKLAMA

RZESZÓW. Zwołano sztab kryzysowy. Weźmie w nim udział premier!

|

RZESZÓW. Zwołano sztab kryzysowy. Weźmie w nim udział premier!

RZESZÓW, REGION / PODKARPACIE. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zwołała na godzinę 00:30 posiedzenie Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego w związku z sytuacją hydrologiczną w regionie. Weźmie w nim udział premier Mateusz Morawiecki.

Przechwytywanie_152
Foto: YouTube, kanał: Movie Frame, screenshot / Hyżne i Dylągówka, podtopienia

Dramatyczna sytuacja na Podkarpaciu. Ulewa, jaka nadciągnęła nad region spowodowała wiele podtopień. Potoki zamieniły się z rwące rzeki. Najgorsza sytuacja ma miejsce w powiatach: rzeszowskim, niżańskim, przeworskim, łańcuckim, leżajskim i przemyskim.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak postanowił, że na miejsce zalanych terenów w województwie rozdysponowanych zostanie 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. O wsparcie apelowała wojewoda. W akcji ratunkowej bierze udział około 1100 strażaków, a także mieszkańcy zalanych terenów.

Wieczorem na brefingu wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie nadbryg. Andrzeja Babca, podano informacje o ilości osób ewakuowanych z zalanych terenów. 15 osób ewakuowano z powiatu rzeszowskiego, z miejscowości: Dylągówka, Hyżne, Chmielnik, Błędowa Tyczyńska i Zabratówka. Z innych powiatów w województwie ewakuowano łącznie 95 osób.

Niespokojna noc czeka mieszkańców okolic Rzeszowa, mających swoje domostwa w pobliżu rzeki Strug. Stan wody podnosi się tam bardzo gwałtownie i znacznie przekracza już stan alarmowy.

Na godzinę 00:30 wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zwołała posiedzenie Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego. Po reakcji prezydenta RP Andrzeja Dudy weźmie w nim udział premier Mateusz Morawiecki.

Nawałnice uderzyły w powiaty przeworski, łańcucki, niżański i leżajski na Podkarpaciu. Żywioł wodny zalał domy, gospodarstwa i budynki użyteczności publicznej. Zwróciłem się do Premiera, aby osobiście udał się na tereny dotknięte klęską i nadzorował akcję ratowniczo-pomocową – napisał na swoim Twitterze Andrzej Duda.

 

Jestem w drodze na Podkarpacie. Ulewy spowodowały tragiczną sytuację w wielu miejscowościach. Żywioł nie zwraca uwagi na nasze plany, nie ma szacunku dla ludzkiej pracy i niszczy dobytek wielu osób. Gdy 1100 strażaków z nim walczy, moje miejsce jest tam, w sztabie kryzysowym. Będziemy raportować o sytuacji na bieżąco – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Wideo: YouTube / kanał: Movie Frame

26-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-zwolano-sztab-kryzysowy-wezmie-w-nim-udzial-premier-1520-00r2kc