REKLAMA

Rzeszów z czasów koronawirusa. Akcja Archiwum Państwowego (WIDEO)

|

Rzeszów z czasów koronawirusa. Akcja Archiwum Państwowego (WIDEO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Archiwum Państwowe w Rzeszowie,  w ramach ogólnopolskiej akcji “Archiwum Pandemii A.D. 2020” przyjmuje m.in. zdjęcia, filmy, vlogi, plakaty, które posłużą do stworzenia archiwum materiałów z czasów pandemii koronawirusa. Materiały można przekazywać osobiście, bądź za pośrednictwem Internetu.

woman-wearing-face-mask-3869390

Foto: pexels.com / zdjęcie poglądowe

„Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2)” to akcja zainicjowana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych i realizowana przez 33 Archiwa Państwowe wraz z oddziałami, w tym z oddziałem w Rzeszowie. Jej celem jest stworzenie szerokiego zespołu materiałów archiwalnych z „czasów zarazy”, stworzonego przy współudziale całego społeczeństwa i dokumentującego zjawisko epidemii w naszym kraju, w najbliższym otoczeniu, w życiu codziennym, społecznym, kulturalnym i zawodowym. Powstały w ten sposób zbiór źródeł dotyczących wyjątkowego w dziejach najnowszych Polski doświadczenia, ukaże jego skutki zarówno w wymiarze prywatnym, jak i instytucjonalnym.

Uczestnikiem akcji może zostać każdy – osoby prywatne, stowarzyszenia, fundacje, instytucje, organizacje, wspólnoty społeczne. Każdy, kto zechce podzielić się swoimi doświadczeniami i refleksjami z czasu pandemii może przekazać Archiwom Państwowym dokumentację zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektroniczne. Mogą to być zapiski, notatki, pamiętniki, dzienniki, ulotki, zdjęcia, memy, blogi, vlogi, nagrania audio i wideo, inne formy medialne i materiały publikowane na stronach internetowych. Przekazane materiały będą przechowywane wieczyście w Archiwach, a także zostaną udostępnione w serwisie Szukaj w Archiwach (www.szukajwarchiwach.gov.pl), gdzie każdy będzie mógł je przeglądać w formie online.

Forma przekazywanych materiałów jest dowolna: od różnego typu dokumentów np. rękopisy, maszynopisy, albumy, zdjęcia, ulotki, wycinki prasowe, gazetki okolicznościowe, afisze, plakaty, mapy, dokumentację techniczną, po nagrania audio i wideo, blogi, vlogi, memy.

Przekazując materiał, trzeba być jego właścicielem. Materiał powinien być wytworzony przez przesyłającego. W innym wypadku należy posiadać zgodę prawnego właściciela na dysponowanie nim. Archiwum Państwowe, do którego trafią materiały, poprosi w związku z tym o podpisanie umowy darowizny.

Zgłoszenie chęci udziału w akcji można przesłać na adres: archiwumpandemii@archiwa.gov.pl lub archiwumpandemii@rzeszow.ap.gov.pl. Materiały można przekazać również osobiście, w Rzeszowie odbywa się to z wykorzystaniem specjalnej skrzynki w Archiwum Państwowym przy ulicy Warneńczyka 57.

Full_HD_1920x1080_px_-_Archiwum_Pandemii_20202-1024x576

Źródło: rzeszow.ap.gov.pl, nac.gov.pl

14-06-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-z-czasow-koronawirusa-akcja-archiwum-panstwowego-wideo-516-00r2kc