RZESZÓW / PODKARPACIE. W tym roku to juz 21. kwesta na rzecz ratowania pomników nagrobnych Starego Cmentarza przy ul. Targowej. W pierwszym dniu 31 października pieniądze zbierane były przy Starym Cmentarzu w centrum miasta. Natomiast 1 listopada wolontariuszy będzie można spotkać przy dwóch największych cmentarzach w Rzeszowie czyli na Pobitnem i Wilkowyi od godziny 10:00 do zmierzchu.
Organizatorem zbiórki od ponad dwudziestu lat jest Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie im. Włodzimierza Kozła
Czym jest dziś Stary Cmentarz dla Rzeszowa?
Stary Cmentarz w Rzeszowie założony został przed 1792 i czynny był do 1909. Przez ponad 117 lat służył mieszkańcom miasta Rzeszowa i okolicznych gmin przynależnych do parafii rzeszowskiej: Ruska Wieś, Staroniwa, Zwięczyca, Pobitno, Załęże, Wilkowyja i Drabinianka (przysiółek Podpromie). Był cmentarzem chrześcijańskim, gdzie miejsce wiecznego spoczynku znaleźli również wyznawcy innych wyznań – protestanci i prawosławni. W chwili założenia jego teren, położony poza obszarem miejskim, obejmował ok. 1/3 obecnej powierzchni w kształcie litery L i rozciągał się na wschód i południe od kościółka. Z biegiem lat, wraz ze wzrostem liczby mieszkańców miasta (ludność katolicka w 1785 r. – 1 661 osób, 1869 r. – 4 177 osób, 1900 r. – 10 693 osoby na ogólną liczbę 17 488 mieszkańców), cmentarz był 3-krotnie poszerzany, przed 1879 r. sięgał do brzegów Wisłoka. Końcem wieku okazał się już niewystarczający dla potrzeb miasta i decyzją Rady Miejskiej z dniem 1 stycznia 1910 r. zamknięty został dla celów grzebalnych.
Kościół i Stary Cmentarz, który jest miejscem pamięci narodowej, połączone ze sobą od chwili powstania, są miejscem modlitwy i zadumy nad ludzkim losem dla współcześnie żyjącego pokolenia Rzeszowian. To tu, w jedynym takim miejscu w naszym mieście – o tak bogatej przeszłości, ze średniowiecznym rodowodem – wiele osób odnajduje spokój i ukojenie od zgiełku ulicy i rozchwianego rytmu życia.Stary Cmentarz jest nekropolią, która jest skarbnicą wiedzy o XIX-wiecznym Rzeszowie i jego mieszkańcach, jest historią naszego miasta i naszymi korzeniami, dlatego musi istnieć dla następnych pokoleń.
Po dziesiątkach lat zaniedbań, prace konserwatorskie rozpoczęte zostały dopiero w 1982 r. Oprócz środków kierowanych bezpośrednio na prace konserwatorskie przy pomnikach, w latach 1982-2002 przeznaczane były fundusze na zabezpieczenie i poprawę estetyki tego obiektu: w latach 1984-1990 ogrodzony został, dotychczas niczym niezabezpieczony, teren cmentarza, w 2001 r. nową nawierzchnię uzyskała główna aleja, w następnym roku aleja pierwsza boczna południowa. Na przestrzeni tych lat do 2006 r. wyremontowanych zostało łącznie
155 nagrobków (w tym 12 zachowawczych i 15 po dewastacjach z lat 2004-2006). Od 2003 r. w kosztach partycypuje Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem, pozyskując fundusze m.in. w czasie przeprowadzanych kwest (I kwesta w 2003 r.).
źródło: Stowarzyszenie Opieki nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie
zdjęcie: Włodziemierz Kozło / http://rzeszow-cmentarze.pl/galeria
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz