Podczas Konferencji Miasta Zrównoważone zaprezentowano zwycięzców drugiej edycji Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis. W Rankingu zostało sklasyfikowanych 50 największych pod względem liczby ludności miast na prawach powiatu w Polsce. Rzeszów zajął wysokie 4. miejsce.
Foto: pixabay.com
W klasyfikacji ogólnej Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis, pierwsze miejsce zajęła Warszawa, Rzeszów został sklasyfikowany na 4. miejscu. W obszarze społecznym Rzeszów zajął 4. pozycję, w obszarze środowiskowym – 21. pozycję, a w obszarze gospodarczym – 8.
W całym zestawieniu porównano w jaki sposób poszczególne miasta radzą sobie w trzech wskazanych obszarach rozwoju: w obszarze społecznym, środowiskowym i gospodarczym.
Ocena zrównoważonego rozwoju w obszarze społecznym koncentruje się na jakości życia obecnie i w perspektywie dla przyszłych pokoleń. Zdrowie i dostęp do opieki zdrowotnej oraz edukacja stanowią podstawę zrównoważonego rozwoju społecznego. Ponadto wskaźniki w obszarze rozwoju społecznego pozwalają na ocenę miast pod względem demografii, kultury, ubóstwa, bezpieczeństwa i aktywności społecznej mieszkańców.
Obszar środowiska w znacznej mierze skupia się na tych elementach przestrzeni miejskiej, które w dużym stopniu wpływają na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców miasta: dobra jakość powietrza, wrażliwość na zmiany klimatu, obecność zieleni w strukturze miejskiej. Niezwykle istotne kwestie dotyczą również wykorzystania zasobów, racjonalnej gospodarki odpadami, dostępności do urządzeń sieciowych, a także planowania przestrzennego.
Obszar gospodarki koncentruje się na kondycji ekonomicznej miasta, wykorzystując wskaźniki odnoszące się do wydatków inwestycyjnych miast, sytuacji na rynku pracy, przedsiębiorczości mieszkańców, wartości środków pozyskiwanych z Unii Europejskiej na realizację projektów, a także stanu infrastruktury transportowej w miastach.
Ranking został przygotowany przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jest dostępny na stronie: arcadis.com.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz