REKLAMA

RZESZÓW. Wyłoniono zwycięzcę konkursu na projekt Auli Miejskiej. Pojawiają się pierwsze komentarze mieszkańców

RZESZÓW. Wyłoniono zwycięzcę konkursu na projekt Auli Miejskiej. Pojawiają się pierwsze komentarze mieszkańców

RZESZÓW / PODKARPACIE. Aż 45 prac wpłynęło na konkurs na Aulę Miejską, która powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie ratusza. Zwyciężył projekt architekta z Warszawy – Karola Żurawskiego i jego zespołu.

aula 2
Kiedy rozpoczynałem przygodę z ubieganiem się o to, aby poprowadzić Rzeszów do drugiego etapu rozwoju, co nazwaliśmy „Rzeszów 2.0”, naczelnym hasłem była wysokiej jakości urbanistyka i architektura. Bardzo zależało nam na tym, aby ten nowy, kolejny etap stał właśnie pod znakiem tych dwóch dziedzin. Cieszę się, że udaje nam się wiele związanych z nimi spraw przygotować i realizować. Kilka dni temu uprawomocniło się nasze nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. To dokument strategiczny dla naszego miasta na najbliższe latamówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

11a

Zapowiadaliśmy także, wspólnie z Januszem Sepiołem i z architektami z rzeszowskiego oddziału
SARP, że ten kolejny etap będzie stał pod znakiem konkursów architektonicznych, w drodze których będą wybierane najważniejsze a być może niedługo wszystkie realizacje publiczne w naszym mieście. I dziś możemy przedstawić wyniki pierwszego takiego konkursu, zorganizowanego wspólnie z rzeszowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich, konkursu na Aulę Miejską. W przygotowaniu mamy kolejne – dodaje prezydent Rzeszowa.

Aula powstać ma w miejscu szczególnym

tuż przy ratuszu, u zbiegu ulic Słowackiego i Króla Kazimierza, na terenie zajmowanym obecnie przez parking. – To miejsce jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze budynek, który tam powstanie będzie ostatnim aktem dopełnienia śródmieścia Rzeszowa. Po drugie chcemy tu umieścić funkcję nietypową, którą można nazwać ratuszem dla ludzi. Obecny ratusz jest miejscem, w którym pracuje prezydent, rada miasta. A w tym nowym budynku mają się spotykać rzeszowianie, na bardzo różnych wydarzeniachmówi Janusz Sepioł, Architekt Miasta Rzeszowa.

11c
Niewiele zdarza się konkursów, które mają takie wyjątkowe lokalizacje. Ale takie miejsce oznacza także duże wyzwanie zawodowe – wybrany projekt musi być dobrze osadzony w tej przestrzeni i ponadczasowy – podkreśla architekt Jerzy Szczepanik – Dzikowski, Przewodniczący Sądu konkursowego, SARP Warszawa.

Założenia programowe konkursu na Aulę Miejską mówiły o budynku o wielkości do 2,5 tys. m kw. powierzchni użytkowej, mieszczącego przestrzenie recepcyjne, sale wystawowe i salę o charakterze wielofunkcyjnym. – Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się 103 pracownie, 45 z nich zdecydowało się złożyć swoje prace. Mieliśmy do czynienia ze zróżnicowanym ale wysokim ich poziomemmówi architekt Wojciech Fałat, sędzia referent, SARP Rzeszów.

11b

Jury najwyżej oceniło pracę architekta z Warszawy – Karola Żurawskiego i jego zespołu. Doceniono m.in. to, że zaproponowany obiekt wraz z bryłą ratusza tworzy kaskadowy układ przestrzenny, w którym ratusz zachowuje swoją dominującą pozycję. Członkowie jury podkreślali doskonałe rozwiązania funkcjonalne oraz to, że praca „wnosi dodatkowe wartości urbanistyczne, na nowo definiując pierzeje ulic i placów”.

Warto dodać, że ten projekt zakłada m.in. wykorzystanie cegły z recyklingu. Przyszły budynek jest lekko odsunięty od ulicy Słowackiego, dzięki czemu jest możliwość utworzenia ogrodu deszczowego, który dodatkowo będzie nawadniał rosnące tam drzewa. Od strony placu Kazimierza Górskiego jest wejście w podcień, gdzie znajduje się kawiarnia. Z sali konferencyjnej jest wyjście na duży taras z widokiem w stronę skweru Górskiegoopisuje Janusz Sepioł.

Projekt, który wygrał jest wrażliwy, reaguje na to wszystko, co go otacza. Jest to projekt, który widzi ratuszu, sąsiadujące kamienice i skwer. Ma szansę być tym, co wrośnie w tkankę Rzeszowapodkreśla Jerzy Szczepanik – Dzikowski.

Jaki jest dalszy harmonogram prac związanych z nową Aulą Miejską w Rzeszowie? W 2024 roku rozpocząć się mają prace przy dokumentacji projektowej budynku. W 2025 r. pozwolenie na budowę i rozstrzygnięcie przetargu na firmę, która aulę wybuduje. Obiekt ma być gotowy w latach 2027-2028. Szacunkowy koszt inwestycji to 35-37 mln zł.

Pierwsze komentarze internautów zaczeły się już pojawiać

Koszmarek. Wstyd dla architekta, nagana dla pomysłodawcy. Zasłania niepotrzebnie ratusz architekturą w stylu KRUS kilkadziesiąt metrów dalej. Mam nadzieję, że do realizacji tego gniota nie dojdzie-  komentuje Jaromir Wojciechowski

– Koniecznie trzeba zabudowywać ten plac? Kolejna rana na tkance starego miasta. – pisze Łukasz Błąd na jednej z grup rzeszowskich

– To spieszcie się z budową , jak uda mi się dożyć ,to za kilka lat stuknie mnie i żonie 50 rocznica zawarcia związku małżeńskiego i fajnie by odbyła się ta impreza już w nowej Auli Miejskiej .-  dodaje Jerzy Siwec

źródło: UM Rzeszowa

zdjęcia: UM Rzeszowa


16-11-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)