REKLAMA

Rzeszów wybuduje własną spalarnię? Opłaty za dostarczenie odpadów na Ciepłowniczą drastycznie wzrosną

RZESZÓW / PODKARPACIE. Włodarze miasta razem z okolicznymi samorządami rozważają wspólną budowę spalarni odpadów. Jest to związane z obawami przed 100-procentową podwyżką cen za dostarczenie odpadów do spalarni PGE Energia Ciepła S.A. na ulicy Ciepłowniczej.

20191121_rzeszow_spalarnia_1

Foto: PGE Energia Ciepła S.A. / rzeszowska spalarnia odpadów na ul. Ciepłowniczej

Rzeszów i okoliczne samorządy nie wykluczają budowy własnej spalarni odpadów. Przyczyną tych rozważań jest prawdopodobna podwyżka cen za wywóz odpadów do spalarni, która znajduje się na ulicy Ciepłowniczej.

Obecnie miasto za tonę wywiezionych odpadów płaci 302,40 zł. Bardzo prawdopodobna jest możliwość wzrostu tej ceny o ponad 100 procent. Tak wysoka podwyżka wpłynie również na podniesienie cen za wywóz odpadów od mieszkańców. W piątek miasto zgłosiło państwowej spółce PGE Energia Ciepła S.A. drugą ofertę na wywóz śmieci, która wynosi 721 zł za tonę.

Wynikiem wejścia w życie w dniu 6 września 2019 roku Ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku „o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw”. Przyjęte przepisy znoszą tak zwaną regionalizację (status regionalnej instalacji do przetwarzania niesegregowanych odpadów komunalnych) poprzez uchylenie art. 9l.

Celem nowelizacji ustawy miało być zwiększenie konkurencyjności na rynku odpadów i zapewnienie gminom możliwości ich przekazywania do instalacji położonych na obszarze całego kraju. W praktyce oznacza to, że oferty dla rzeszowskiej spalarni mogą przedstawiać miejscowości z całego kraju, a o przyjmowaniu odpadów decyduje najwyższa zaproponowana kwota za ich wywóz.

Źródło: PR Rzeszów, pgeenergiaciepla.pl

26-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-wybuduje-wlasna-spalarnie-oplaty-za-spalarnie-na-cieplowniczej-drastycznie-wzrosna-1229-00r2kc