REKLAMA

Rzeszów wybiera prezydenta. Gdzie głosować?

RZESZÓW / PODKARPACIE. Rozpoczęły się wybory na urząd prezydenta Rzeszowa. O godzinie 7:00 otwarto lokale wyborcze. Gdzie głosować? Jakie są zasady?

Foto: grafika poglądowa

 

13 czerwca o godzinie 7:00 otwarto w Rzeszowie lokale wyborcze. Swój głos na jednego z czterech kandydatów może oddać 147 889 osób – tylu mieszkańców jest uprawnionych do głosowania.

Każdy wyborca otrzymuje jedną kartę. Aby oddać głos, należy postawić znak X w obrębie przeznaczonej do tego kratki (w kratce muszą znajdować się co najmniej dwie przecinające się linie, by głos był ważny).

 

Na terenie Rzeszowa działa 100 komisji. Lista lokali wyborczych w Rzeszowie i odpowiadających im adresów zamieszkania jest dostępna TUTAJ.

Lokale będą czynne od godziny 7:00 do 21:00 (niedziela, 13 czerwca 2021). Do tej godziny trwa w Rzeszowie cisza wyborcza.

 

Zasady Sanitarne

W lokalu wyborczym obowiązuje limit osób, które mogą równocześnie przebywać w pomieszczeniu. Wynosi on 15 metrów kwadratowych na osobę.

Jak podaje GIS, każdy członek komisji powinien w trakcie głosowania nosić maseczkę. Członkowie komisji powinni też dezynfekować górną część urny do głosowania oraz długopisy – przynajmniej raz na 2 godziny. Inspektorat zaleca też regularne wietrzenie lokali wyborczych.

Główny Inspektorat Sanitarny Opublikował wytyczne, według których stanowiska pracy komisji muszą znajdować się w odległości o co najmniej 1,5 metra od siebie.

Według komunikatu GIS, każda osoba wchodząca do lokalu wyborczego jest zobowiązana do zakrycia nosa i ust maseczką ochronną. Powinniśmy ją na chwilę zdjąć, jeśli członek komisji będzie chciał zweryfikować naszą tożsamość. Inspektorat rekomenduje trzymanie dokumentu tożsamości w dłoni, bez przekazywania go członkowi komisji.

 

Jeżeli żaden z kandydatów na prezydenta Rzeszowa nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, 14 dni po terminie pierwszego głosowania przeprowadza się ponowne głosowanie. Ewentualne ponowne głosowanie odbyłoby się w dniu 27 czerwca 2021 r. w godzinach od 7:00 do 21:00.

 

Źródło: red., BIP Miasta Rzeszowa, GIS / Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

 

13-06-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)