REKLAMA

RZESZÓW. Wojewoda zorganizowała piknik rodzinny z okazji Dnia Matki (ZDJĘCIA)

RZESZÓW / PODKARPACIE. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wraz z wojewodą podkarpackim Ewą Leniart zorganizowało piknik rodzinny z okazji Dnia Matki. Odbywał się on w Ogrodach Bernardyńskich.

05-8-1200x800

W trakcie pikniku dla dzieci przygotowano między innymi: gry i zabawy ruchowe – basen z kulkami i dmuchaną zjeżdżalnię, warsztaty rękodzieła, malowanie twarzy, pokaz sprzętu służb mundurowych (w tym wysokospecjalistyczny sprzęt Straży Granicznej, policyjny Harley-Davidson, wozy strażackie, quady) oraz prezentacje Krajowej Administracji Skarbowej. Była też okazja do rozmowy z funkcjonariuszami, czy zrobienia zdjęć w fotobudce.

 

Promocja i podsumowanie programów z zakresu polityki społecznej realizowanych przez polski rząd było natomiast tematem konferencji prasowej zorganizowanej na otwarcie pikniku.

Jako pierwsza głos zabrała Anna Schmidt, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Od 6 lat priorytetem w działaniach rządu jest Rodzina. Dzięki ogromnym środkom z budżetu państwa, liczonych w miliardach wspieramy polskie rodziny – w sytuacji wychowania dzieci, poprawienia bytu i sytuacji finansowej – mówiła.

W ramach Polskiego Ładu przygotowaliśmy rozwiązania służące poprawie sytuacji ekonomicznej polskich rodzin. To m. in. Rodzicielski Kapitał Opiekuńczy – dofinansowanie w wysokości 12 tys. zł na każde drugie i kolejne dziecko – dodała wiceminister Anna Schmidt, móiąc o nowych projektach proponowanych przez rząd.

10-1-1200x800

 

Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że rząd kładzie szczególny nacisk na wsparcie osób niepełnosprawnych.

Program „Dostępność Plus”, który skierowany jest do osób o szczególnych potrzebach. Nie tylko do osób z niepełnosprawnościami, ale również do rodziców z dziećmi aby ułatwić im życie – wyjasniła.

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-jedynak podkreśliła także ważną role Funduszy Europejskich w zakresie wspierania polskich rodzin.

Tak, jak środki z budżetu państwa, tak samo środki w ramach Funduszy Europejskich działają dla dobra rodzin, działają dla dobra nas wszystkich po to, aby tworzyć rozwiązania, usuwać bariery, które będą pomagać nam funkcjonować, które będą pomagać nam osiągnąć wykształcenie, zdobywać pracę. Które będą pomagać mamom w powrocie na rynek pracy, które dają im możliwość tego, że mogą pozostawić swoje dziecko w bezpiecznym miejscu – w żłobku, w przedszkolu i mają pewne, że ta opieka będzie zagwarantowana na bardzo wysokim poziomie – zaznaczyła.

 

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mówiła m.in. o środkach, jakie w ramach programów społecznych kierowane są na Podkarpacie.

W 2020 roku na politykę społeczną, w tym m.in. na program 500+ do Podkarpacia zostało przelane 3 mld 600 mln zł. Beneficjentami programu 500+ na Podkarpaciu jest 360 tys. dzieci. Średnio podkarpacka rodzina w ramach tego programu otrzymała wsparcie w wysokości 10 tys. 200 zł w skali rocznej. Oczywiście to nie jest zapewnienie wszystkich potrzeb dla dziecka, ale jest to bardzo istotne wsparcie, które pozwala zabezpieczyć najpilniejsze potrzeby naszych dzieci – wyliczała.

06-6-1200x800

 

Wojewoda wspomniała także o programie wsparcia tych rodzin, w których dzieci rozpoczynają naukę szkolną.

Ważnym elementem wsparcia dzieci już w okresie szkolnym jest program „Dobry start” w ramach, którego w ubiegłym roku na Podkarpacie wpłynęło 75 mln zł. i ok 150 tys. dzieci było beneficjentami tzw. wyprawki szkolnej. To też środki, które posłużyły poprawie zapewnienia dobrych warunków do funkcjonowania w szkole naszych dzieci – przekazała.

Ewa Leniart zwróciła również uwagę na wciąż dużą potrzebę realizowana zadań z zakresu polityki senioralnej.

Na Podkarpaciu funkcjonuje blisko 50 dziennych domów opieki dla seniorów. Są to miejsca, które są ważne zarówno dla pań w wieku senioralnym, jak i dla mężczyzn. Niezmiennie wiemy, że tych miejsc musi powstawać więcej, stąd staramy się wespół z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej, by ilość takich miejsc z roku na rok była coraz większa – podkreślała wojewoda.

 

Źródło, zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie


26-05-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)