REKLAMA

Rzeszów większy o Racławówkę Doły? Jest projekt rozporządzenia

RZESZÓW / PODKARPACIE. W 2022 roku Rzeszów najprawdopodobniej poszerzy swoje granice o Racławówkę Doły. Wskazuje na to opublikowany kilka dni temu projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.

Przechwytywanie_63

Foto: archiwum Rzeszów24.pl

 

13 lipca w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. MSWiA popiera włączenie do Rzeszowa Racławówki Doły z gminy Boguchwała.

Wnioskowana do przyłączenia część sołectwa Racławówka oddzielona jest od pozostałej części sołectwa drogą ekspresową dwujezdniową S19 z węzłem Rzeszów-Południe, a od północy przylega do sołectwa Kielanówka (gmina Boguchwała). Zabudowa ukształtowana jest wzdłuż ciągów komunikacyjnych stanowiących przedłużenie dróg miejskich. Wschodnia część sołectwa Racławówka jest mocniej powiązana z Rzeszowem poprzez linię komunikacyjną nr 28 Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie – czytamy w projekcie rozporządzenia.

Po przyłączeniu Racławówki Doły do Rzeszowa powierzchnia Rzeszowa powiększy się o 164 hektary.

 

Wnioskodawcą przyłączenia była wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która o swojej decyzji informowała końcem kwietnia. Zaopiniowała ona wówczas pozytywnie przyłączenie Racławówki Doły z gminy Boguchwała. Jej opinia była natomiast negatywna wobec przyłączenia Kielanówki z gminy Boguchwała i Malawy z gminy Krasne.

Po głębokim przeanalizowaniu sytuacji dotyczących poszczególnych sołectw, podjęłam decyzję, że pozytywnie mogę zaopiniować wyłącznie przyłączenie do miasta Rzeszowa Racławówki Doły. Jest to uzasadnione w szczególności tym, że sołectwo to jest powiązane funkcjonalnie z miastem Rzeszów – mówiła Ewa Leniart, komentując wówczas swoją opinię.

 

Kielanówka z gminy Boguchwała oraz Malawa z gminy Krasne najpewniej nie zostaną przyłączone do Rzeszowa. MSWiA podtrzymało opinię wojewody.

Brak jednoznacznych argumentów uzasadniających konieczność włączenia w granice miasta pozostałych wnioskowanych terenów – brzmi uzasadnienie w projekcie rozporządzenia.

Projekt rozporządzenia zostanie teraz poddany konsultacjom, a później musi jeszcze być zatwierdzony przez Radę Ministrów.

 

Źródło: red., Rządowe Centrum Legislacji

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Wojewoda przeciw przyłączeniu Malawy i Kielanówki do Rzeszowa (VIDEO, ZDJĘCIA)

 

17-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)