RZESZÓW / PODKARPACIE. W 2022 roku Rzeszów najprawdopodobniej poszerzy swoje granice o Racławówkę Doły. Wskazuje na to opublikowany kilka dni temu projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.
Foto: archiwum Rzeszów24.pl
13 lipca w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. MSWiA popiera włączenie do Rzeszowa Racławówki Doły z gminy Boguchwała.
– Wnioskowana do przyłączenia część sołectwa Racławówka oddzielona jest od pozostałej części sołectwa drogą ekspresową dwujezdniową S19 z węzłem Rzeszów-Południe, a od północy przylega do sołectwa Kielanówka (gmina Boguchwała). Zabudowa ukształtowana jest wzdłuż ciągów komunikacyjnych stanowiących przedłużenie dróg miejskich. Wschodnia część sołectwa Racławówka jest mocniej powiązana z Rzeszowem poprzez linię komunikacyjną nr 28 Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie – czytamy w projekcie rozporządzenia.
Po przyłączeniu Racławówki Doły do Rzeszowa powierzchnia Rzeszowa powiększy się o 164 hektary.
Wnioskodawcą przyłączenia była wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która o swojej decyzji informowała końcem kwietnia. Zaopiniowała ona wówczas pozytywnie przyłączenie Racławówki Doły z gminy Boguchwała. Jej opinia była natomiast negatywna wobec przyłączenia Kielanówki z gminy Boguchwała i Malawy z gminy Krasne.
– Po głębokim przeanalizowaniu sytuacji dotyczących poszczególnych sołectw, podjęłam decyzję, że pozytywnie mogę zaopiniować wyłącznie przyłączenie do miasta Rzeszowa Racławówki Doły. Jest to uzasadnione w szczególności tym, że sołectwo to jest powiązane funkcjonalnie z miastem Rzeszów – mówiła Ewa Leniart, komentując wówczas swoją opinię.
Kielanówka z gminy Boguchwała oraz Malawa z gminy Krasne najpewniej nie zostaną przyłączone do Rzeszowa. MSWiA podtrzymało opinię wojewody.
– Brak jednoznacznych argumentów uzasadniających konieczność włączenia w granice miasta pozostałych wnioskowanych terenów – brzmi uzasadnienie w projekcie rozporządzenia.
Projekt rozporządzenia zostanie teraz poddany konsultacjom, a później musi jeszcze być zatwierdzony przez Radę Ministrów.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.