REKLAMA

RZESZÓW. W środę ósmy strajk kobiet przeciw wyrokowi TK ws. aborcji

RZESZÓW / PODKARPACIE. Środa 4 listopada będzie dniem ósmego już ulicznego protestu kobiet w Rzeszowie.

womens

Foto: Getty Images

W środę 4 listopada kobiety po raz ósmy wyjdą na ulice Rzeszowa. Odbędzie się kolejny protest przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, który ogłoszono 22 października.

Protest rozpocznie się o godzinie 17:00 pod pomnikiem Czynu Rewolucyjnego.

4 listopada spotykamy się pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego Kobiet by dalej walczyć o nasze prawa! Do zobaczenia w środę o 17.00! – piszą w facebookowym wydarzeniu Manifa Rzeszów i Uwaga Tu Obywatele, organizatorzy wydarzenia.

Obowiązujące jeszcze przepisy z 1993 roku, zgodne z uchwaloną ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności ciąży, dają możliwość przeprowadzenia legalnej aborcji w trzech przypadkach:

– gdy zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety,

– gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej); wystąpienie tej okoliczności musiał stwierdzić inny lekarz niż ten prowadzący ciążę;

– gdy zachodziło podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego; wystąpienie tej okoliczności musiał potwierdzić prokurator, a sam zabieg można było wykonać do 12. tygodnia ciąży.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że artykuł ustawy z 1993 roku – gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej) –  jest niezgodny z Konstytucją. A konkretnie z jej 38 artykułem (zasadą ochrony życia) i z artykułem 31, ustępem 3 (zasadą proporcjonalności). Tym samym uznano więc, że wartości konstytucyjne dotyczą również płodu i uznano go za człowieka, nadając mu jego prawa i tym samym zabraniając tzw. aborcji eugenicznej.

Po wejściu w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, legalna aborcja będzie możliwa w dwóch przypadkach. Gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki, lub gdy powstała w wyniku czynu zabronionego.

Wstępnie wyrok TK miał zostać opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji  2 listopada. Dopóki nie zostanie opublikowany, nie obowiązuje. Na temat publikacji wyroku mówiła między innymi była wicepremier, posłanka PiS Jadwiga Emilewicz, która stwierdziła, że zgłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę inicjatywa ustawodawcza powoduje, iż: “procedowana jest ustawa, która konsumuje jakoś wyrok TK”. O inicjatywie ustawodawczej prezydenta RP pisaliśmy TUTAJ.

Rzecznik rządu Piotr Müller mówi o tym, że obecnie jest potrzebny spokój i dyskusja wokół wyroku. Trudno więc oszacować, jak ta sytuacja zostanie ostatecznie rozwiązana.

04-11-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)