REKLAMA

RZESZÓW. W piątek strajk kobiet w formie “spaceru”

RZESZÓW / PODKARPACIE. W piątek 5 lutego o godzinie 18:30 na rzeszowskim Rynku rozpocznie się “spacer” w ramach strajku kobiet. Protesty już od zeszłej środy odbywają się w całej Polsce. Ich przyczyną jest opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 roku w sprawie aborcji.

Przechwytywanie_115

Foto: archiwum Esanok.pl

 W piątek wybierzmy się na spacer! Zaczniemy od Rynku, a skończymy tam, gdzie nas nogi poniosą. Po drodze odwiedzimy kilka miejsc i wykrzyczymy ich rezydentom, co myślimy o ich fanatyzmie. WYKRZYCZYMY IM NASZE PRAWA – informują, zachęcając do wyjścia na ulicę Manifa Rzeszów i Uwaga Tu Obywatele, organizatorzy 14. już protestu kobiet w Rzeszowie.

Protest zatytuowany “Wykrzyczmy nasze prawa” rozpocznie się w piątek o godzinie 18:30 na rzeszowskim Rynku.

– Będzie głośno! Zabieramy przedmioty do hałasowania. Domagamy się legalnej, darmowej, bezpiecznej aborcji i pełni praw obywatelskich! I powiemy o tym tak głośno, jak tylko potrafimy! – dodają organizatorzy.

 


 

Obowiązujące do publikacji wyroku TK przepisy z 1993 roku, zgodne z uchwaloną ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności ciąży, dawały możliwość przeprowadzenia legalnej aborcji w trzech przypadkach:

– gdy zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety,

– gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej); wystąpienie tej okoliczności musiał stwierdzić inny lekarz niż ten prowadzący ciążę;

– gdy zachodziło podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego; wystąpienie tej okoliczności musiał potwierdzić prokurator, a sam zabieg można było wykonać do 12. tygodnia ciąży.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że artykuł ustawy z 1993 roku – gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili, gdy płód zyska możliwość samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej) – jest niezgodny z Konstytucją. Tym samym uznano więc, że wartości konstytucyjne dotyczą również płodu i uznano go za człowieka, nadając mu jego prawa i tym samym zabraniając tzw. aborcji eugenicznej.

 

Po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw (stało się to w środę 27 stycznia wieczorem), legalna aborcja jest możliwa w dwóch przypadkach – gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia matki lub, gdy powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałt, czy kazirodztwo).

Pełną treść uzasadnienia wyroku można przeczytać TUTAJ.

Treść wyroku w Dzienniku Ustaw RP jest dostępny TUTAJ.

Źródło: red., Manifa Rzeszów / Facebook, ipo.trybunal.gov.pl, dziennikustaw.gov.pl

04-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)