RZESZÓW / PODKARPACIE. “Tu rodziła się Solidarność” – to tytuł wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, z którą od dziś mogą zapoznać się mieszkańcy Rzeszowa. Wcześniej wystawa została zaprezentowana w Mielcu, natomiast już 14 sierpnia trafi do Stalowej Woli.
Foto: Michał Mielniczuk / Biuro Prasowe UMWP
Ekspozycję zlokalizowaną w „Ogrodach Bernardynskich”, odsłonił dr Dariusz Iwaneczo, dyrektor rzeszowskiego IPN. W wydarzeniu uczestniczyli także: marszałek Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, przewodniczący rzeszowskiej „Solidarności” Roman Jakim, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej o. Rafał Klimas oraz wielu działaczy opozycyjnych z całego regionu.
Charakterystykę projektu historyków, przygotowanego z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”, przedstawił zgromadzonym dr Dariusz Iwaneczko. Według zamysłu organizatorów, odsłonięta dziś w Rzeszowie instalacja, stanowi regionalną część ogólnopolskiej wystawy.
– Pomysłodawcą tej wystawy jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W jego zamyśle jest to wystawa modułowa, składa się z kilkudziesięciu plansz odsłanianych w kilkudziesięciu miastach Polski, często w miejscach gdzie rozpoczynano akcje strajkowe w lipcu 1980 r., a które dziś już nie istnieją. We wszystkich tych miejscach robotnicy rozpoczęli akcje protestacyjne, które wprawdzie miały podłoże ekonomiczne. Stopniowo dokonywały jednak wyłomu w strukturze władzy komunistycznej, przyczyniając się w efekcie do powstania fenomenalnego ruchu, niespotykanego na skalę światową, jakim był NSZZ „Solidarność” – powiedział Dariusz Iwaneczko, otwierając wystawę.
Do ludzi „Solidarności” podejmujących walkę w tamtym czasie nawiązał Roman Jakim. – Nie było by nas tutaj, gdyby nie odwaga i determinacja ludzi „Solidarności”, którzy przez niestrudzona walkę z systemem totalitarnym, ich oddanie, cierpienie oraz poświęcenie – dawali świadectwo prawdzie – mówił.
Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, podkreśliła rangę ofiary, jaką ponosili zaangażowani w walkę o wolność. – Żadna ofiara nie jest uczyniona nadaremno. Tak było z ofiarą tych, którzy walczyli o wolność państwa polskiego po latach zaborów, tak również było z tymi, którzy walczyli o wolną Polskę w czasie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu – mówiła wojewoda Ewa Leniart. Nawiązała także nawiązując do lokalnego charakteru początków ruchu – Nagle pojawia się mała iskra, rozpala cały naród. Rodzi się piękna idea, nazywana solidarnością – dodała.
Marszałek Władysław Ortyl przedstawił plan regionalnego samorządu, który zakłada uhonorowanie uczestników i twórców ruchu powstającego w sierpniu 1980 r.
– Dobrym aktem, który upamiętni tamte czasy, będzie decyzja Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Mamy taki plan i zamiar inspirowany przez przewodniczącego Romana Jakima, aby z każdego regionu solidarności, uhonorować jedną z najważniejszych i najbardziej zasłużonych osób dla ruchu tamtego czasu, odznaką „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” – powiedział Władysław Ortyl.
otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.
Dodaj komentarz
Zaloguj się a:
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.