REKLAMA

RZESZÓW: W grudniu nowi Terytorialsi złożą ślubowanie

RZESZÓW / PODKARPACIE. Listopadowe powołanie zakończy nabór ochotników do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego sp. „Pług” w tym roku. Kolejne szkolenie podstawowe wojsk WOT-u w Rzeszowie rozpocznie się już o godzinie 8:00, 16 listopada przy ulicy Lwowskiej 5. Zostanie ono zakończone uroczystą przysięgą, która odbędzie się 1 grudnia 2019 roku.

wot2_1

Foto: 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Kolejne szkolenie podstawowe wojsk WOT-u na Podkarpaciu rozpocznie się już 16 listopada, a zakończy 1 grudnia 2019 roku. Kandydaci przed rozpoczęciem szkolenia w pododdziałach Brygady zostali skierowani przez WKU na badania psychologiczne i do wojskowych komisji lekarskich. Dzięki szybkiemu działaniu, kandydaci bezkolizyjnie odbędą szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które zostanie zakończone uroczystą przysięgą wojskową. Kandydaci odbędą swoje szkolenia podstawowe, ćwicząc na obiektach szkoleniowych w Rzeszowie.

Listopadowe powołanie jest ukłonem w stronę ochotników, którzy chcą stać się żołnierzami jeszcze przed zakończeniem 2019 roku, ale również do tych, którzy mieli kontakt z wojskiem i są żołnierzami rezerwy po odbyciu zasadniczej służby wojskowej, przeszkoleniu wojskowym, a także dla byłych żołnierzy zawodowych.

To ostatnia szansa w tym roku z którą Podkarpacka Brygada wychodzi naprzeciw tym, którzy do tej pory nie zdecydowali się na rozpoczęcie swojej przygody z wojskiem. Proponujemy podjęcie rękawicy i wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, aby po szesnastodniowym szkoleniu podstawowym uroczyście złożyć przysięgę wojskową po raz pierwszy na Sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Może to być pierwszy krok do rozpoczęcia procedury powołania do zawodowej służby wojskowej w naszych pododdziałach lub w jednostkach wojskowych wojsk operacyjnych. Wystarczy tylko odbyć trzyletni cykl szkolenia – mówi por. Witold Sura, rzecznik prasowy 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

wot_2

Foto: 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Żołnierzem WOT-u może zostać osoba, która

– ukończyła 18 lat,

– posiada obywatelstwo polskie,

– nie była karana za przestępstwa umyślne,

– posiada dobrą sprawność psychofizyczną,

– nie pełni innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiada przydziału kryzysowego.

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz Słota.

wot3_1

Foto: 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. W czasie pokoju to zadanie ma być realizowane m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Źródło: 3.Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej

13-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-w-grudniu-nowi-terytorialsi-zloza-slubowanie-170-00r2kc