REKLAMA

RZESZÓW. W czwartek na Rynku “Serce dla Pawła Adamowicza”

RZESZÓW / PODKARPACIE. Mijają dwa lata od tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska zginął od kilku ciosów nożem zadanych na scenie podczas 27. Finału WOŚP. W czwartek na rzeszowskim Rynku zostanie uczczona jego śmierć poprzez zapalenie zniczy w kształcie serca.

Do tragedii doszło 13 stycznia 2019 roku, podczas zwieńczenia 27. Finału WOŚP. Jak co roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz brał aktywny udział w szeregu inicjatyw  charytatywnych związanych z obchodami kolejnego finału orkiestry. Między innymi sam był jednym z wolontariuszy i zbierał pieniądze do puszki.

Przed godziną 20:00. pojawił się na scenie na Targu Węglowym i około godziny 19:55 wygłosił uroczyste przemówienie. O godzinie 20:00, przebywający na scenie Paweł Adamowicz został trzykrotnie ugodzony nożem przez 27-letniego zamachowca, gdańszczanina Stefana W., karanego wcześniej za rozboje. Ciosy trafiły w serce oraz brzuch, uszkadzając wiele narządów wewnętrznych. Sprawca bezpośrednio po zamachu wykrzykiwał polityczne hasła, skierowane przeciw władzy sądowniczej i Platformie Obywatelskiej.

Prezydent, po około 30-minutowej reanimacji, w stanie bardzo ciężkim został przetransportowany do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie przeszedł trwającą pięć godzin operację ratującą życie, podczas której przetoczono mu 41 jednostek krwi. Następnego dnia, 14 stycznia 2019 roku, jego stan zdrowia nie poprawił się i był on wspomagany przez aparaturę zastępującą jego serce i płuca. Po południu lekarze poinformowali o jego śmierci. Sekcja zwłok wykazała, iż bezpośrednią przyczyną zgonu był wstrząs krwotoczny, najprawdopodobniej współistniejący z niewydolnością wielonarządową, będącą następstwem krwotoku wewnętrznego z uszkodzonych narządów wewnętrznych*.

W czwartek 14 stycznia 2021 roku, w drugą rocznicę śmierci prezydenta Gdańska, na rzeszowskim Rynku zostaną zapalone znicze w kształcie serca. Na Facebooku powstało specjalne wydarzenie o nazwie “Serce dla Pawła Adamowicza #stopHejt”. Początek akcji o godzinie 17:00.

W wieczór finału WOŚP w 2019 r. wstrząsnęła nami wiadomość o ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Od jego śmierci minęły dwa lata, a my wciąż słyszymy słowa niosące nienawiść, które odbierają innym godność, które mogą doprowadzić do przemocy i tragedii – napisali organizatorzy wydarzenia, KOD Podkarpacie.

Paweł Adamowicz w swoich ostatnich słowach mówił o solidarności i dzieleniu się dobrem. 14 stycznia przyjdźmy indywidualnie wybierając Sobie dowolny czas miedzy 17:00 i 20:00, z zachowaniem wszelkich zasad antypandemicznych, na Rynek naszego miasta. Zapalmy światła, ustawiając je w kształt serca, podobnie jak dwa lata temu. Niech symbolizują naszą solidarność i nadzieję, że dobro zwycięży – podają dalej organizatorzy.

Foto: Paweł Adamowicz oficjalny profil na Facebooku / archiwum

* Wikipedia / Creative Commons

Źródło: KOD Podkarpacie / Facebook

14-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-w-czwartek-na-rynku-serce-dla-pawla-adamowicza-8546-00r2kc