RZESZÓW / PODKARPACIE. Rzeszów zajął 5. miejsce wśród miast na prawach powiatu w XVI edycji Rankingu Samorządów “Rzeczpospolitej”. Stolica województwa podkarpackiego wyprzedziła takie miasta, jak: Katowice, Kraków, czy Poznań.
Foto: pixabay.com
Ranking Samorządów “Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych tego typu rankingów w Polsce. Od 16 lat redakcja “Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. Ranking jest podzielony na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, miasta i gminy miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.
Wśród miast na prawach powiatu Rzeszów uplasował się na 5. pozycji, wyprzedzając m.in.: Szczecin, Kraków, Gdynię, Katowice i Poznań. Kryteria oceny Rankingu Samorządów 2020 to około 50 wskaźników. W tegorocznej edycji brano pod uwagę jakość zarządzania i współpracę, trwałość ekonomiczno-finansową, trwałość społeczną oraz środowiskową. W tej ostatniej kategorii nasze miasto zdobyło najwyższe oceny z wszystkich miast w Polsce – 28 punktów.
– W filarze trwałość środowiskowa kładziemy nacisk na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowań do zmian klimatycznych. Pod uwagę bierzemy m.in.: inwestycje w ochronę środowiska w danym roku, wydatki na ochronę powietrza i klimatu, wydatki na utrzymanie zieleni, poziom selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, poziom rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej. W ankietach samorządy informują też o wydatkach na instalacje OZE, na wymianę pieców, na infrastrukturę rowerową, na rewitalizacją obszarów zdegradowanych oraz o poziomie wykonania wskaźników elektromobilności – czytamy na stronie internetowej “Rzeczpospolitej”.
Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji “Rzeczpospolitej”.
Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce, z wyjątkiem Warszawy. Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz