REKLAMA

RZESZÓW. W budynku na ul. 3 Maja 13 powstanie Międzynarodowe Centrum Integracji – FENIKS

RZESZÓW / PODKARPACIE. FENIKS jest wspólną inicjatywą firmy Phoenix Contact oraz władz Rzeszowa. Centrum będzie się znajdowało na parterze budynku przy ul. 3 Maja 13 .

Mogę dziś ogłosić bardzo ważną dla naszego miasta sprawę. Dzięki społeczności pracowniczej firmy Phoenix Contact, zarówno tej polskiej jak i niemieckiej, w Rzeszowie powstanie Międzynarodowe Centrum Integracji. Wiemy wszyscy, że nasze miasto jest strategicznym jeśli chodzi o proces pomocy osobom, które uciekały z Ukrainy przed wojną. Rzeszów jest bardzo ważnym miastem także jeśli chodzi o logistykę dostarczania pomocy Ukrainie. W naszym mieście żyją tysiące uchodźców. Ale mamy także dużą międzynarodową społeczność osób działających w organizacjach niosących pomoc uchodźcom. I właśnie dlatego potrzebne są nam centra integracji, w których mogą spotykać się i poznawać osoby z różnych krajów, kultur. Takie właśnie miejsca jak FENIKS, które powstaje w samym centrummówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Już od samego początku wojny na Ukrainie nasi pracownicy angażowali się w pomoc. Polegała ona m.in. na odbieraniu ludzi z granicy i przewożeniu ich w bezpieczne miejsca, na dostarczaniu pomocy, która była zbierana zarówno przez naszych pracowników w Polsce jak i w Niemczech. Później zapewniliśmy dach nad głowom 18 osobom. Były to jednak inicjatywy krótkotrwałe a szukaliśmy projektu, który zostanie z nami na dłużej – na czas wojny i ten po niej – tłumaczy Dominik Mazur, Prezes Zarządu Phoenix Contact E-Mobility Rzeszów.

Jesteśmy spółką z branży przemysłowej, motoryzacyjnej, elektronicznej. A jeśli chodzi o pomoc to właśnie samorządy, miasta mają największe doświadczenie. I dlatego rozpoczęliśmy rozmowy władzami miasta, podczas których pan prezydent Rzeszowa wyszedł z inicjatywą stworzenia centrum integracji – dodał Dominik Mazur. Pomysł został zaprezentowany w maju ubiegłego roku zarządowi i właścicielowi Phoenix Contact, podczas wizyty prezydenta Fijołka w Niemczech. I wtedy zapadły decyzje o tym, że spółka wesprze finansowo stworzenie takiego miejsca. – W Rzeszowie jesteśmy dopiero dwa lata. Ale chcemy być nie tylko utożsamiani z miejscami pracy ale także zależy nam na tworzeniu czegoś więcej, działaniu na rzecz społeczności lokalnej – podkreśla prezes Mazur.

– Firma Phoenix Contact wesprze powstanie centrum potężną kwotą ponad 1,2 mln złinformuje Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. Międzynarodowe Centrum Integracji – FENIKS powstanie na parterze budynku przy ul. 3 Maja 13. Lokal będzie miał powierzchnię ponad 220 m kw. i będzie w pełni przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Powstanie w nim 14 pomieszczeń, w tym pokój spotkań, strefa relaksu, strefa konferencyjna, strefa wystawowa. Główną ideą centrum, jak już wspomnieliśmy, jest stworzenie przestrzeni do wzajemnej integracji, zrozumienia i zbliżania kultur oraz obyczajów, a także budowanie i utrwalenie pozytywnych relacji społecznych obcokrajowców z mieszkańcami Rzeszowa.

– W realizację poszczególnych zadań planujemy włączyć działające w Rzeszowie organizacje społeczne i obywatelskie – podkreśla Krystyna Stachowska.

Wśród planowanych inicjatyw, które będą realizowane w centrum już teraz można wymienić m.in. zajęcia integracyjne dla dzieci pochodzących z mniejszości narodowych mieszkających w Rzeszowie szczególne dla dzieci uchodźców z Ukrainy, warsztaty z nauki języka polskiego, poradnictwo psychologiczne, trening kompetencji poznawczych, zajęcia ruchowe. Planowana jest także aktywizacja społeczno-zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym z niepełnosprawnościami, aktywna integracja osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym pochodzących z Ukrainy, aktywizacja społeczno-gospodarcza: warsztaty, spotkania, seminaria o różnorodnej zróżnicowanej tematyce, konferencje i spotkania o charakterze gospodarczym.

Międzynarodowe Centrum Integracji FENIKS zostanie uruchomione prawdopodobnie pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

źródło: UM Rzeszowa

foto: Grzegorz Bukała/ UM Rzeszowa


17-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)