REKLAMA

LIVE: RZESZÓW. Uroczyste podsumowanie realizacji projektu Banku Światowego – Utility of the Future.

LIVE: RZESZÓW. Uroczyste podsumowanie realizacji projektu Banku Światowego – Utility of the Future.

RZESZÓW. Uroczyste podsumowanie realizacji projektu Banku Światowego – Utility of the Future.

Projekt jest realizowany wspólnie przez Bank Światowy i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

To podsumowanie pierwszego etapu współpracy spółki z Bankiem Światowym. W jej ramach – jako jedyna spółka wodociągowa w Polsce – MPWiK realizuje program Utility of the Future, którego celem jest nie tylko podniesienie jakości świadczonych usług, systemów zarządzania, digitalizacji stosowanych technologii, ale także równoważenie roli kobiet i mężczyzn w pracy spółki, czy podniesienie na jeszcze wyższy poziom jej działalności zmierzającej do neutralności klimatycznej.

Inicjatorem jest prezydent Konrad Fijołek, który skontaktował nas z bankiem światowym i jako jedyni zawarliśmy taką współpracę – mówi Marek Ustrobiński, prezes zarządu MPWiK Rzeszów. – Projekt trwa już ok. 150 dni i jest interesującą propozycją dla wszystkich z branży wodociągowej i kanalizacyjnej.

W ramach całego tego przedsięwzięcia zaprezentowany został m.in. projekt Rzeszów 2050 Smart City. To 5 podstawowych elementów: zrównoważony transport, miasto adaptatywne, inteligentne specjalizacje, miasto zielone bioróżnorodne i zeroemisyjne oraz miasto włączające. To m.in. samowystarczalny Dworzec Lokalny, ogrzewane wiaty przystankowe, niskoemisyjna komunikacja miejska, integracja transportu z gminami ościennymi, eko transport w mieście, strefa inteligentnego parkowania.  

Dlaczego Rzeszów 2050 to miasto adaptatywne? Podczas uroczystego podsumowania realizacji projektu Banku Światowego – Utility of the Future, przytoczone zostały takie przykłady, jak działania podjęte od kiedy na Ukrainie wybuchła wojna, współpraca z wieloma organizacjami oraz współpraca z miastami partnerskimi.

Miasto stawia również ogromny nacisk na zieleń i tereny zielone dostępne dla mieszkańców. Teraz zieleń urządzona w mieście to 234 ha, w planie jest by był to teren aż 894 ha. W ramach dbania o ekologię miasto stawia również na murale ekologiczne, robione za pomocą specjalnych farb, które nie tylko upiększają miasto i edukują, ale rónież pochłaniają zanieczyszczenia.

Na uroczystości obecny był  Federico Perez Penalosa, przedstawiciel Banku Światowego:

Mam specjalne związki z Polską, mój tata był miłośnikiem muzyki Fryderyka Szopena stąd moje imię Frederico – mówił i zachwalał Rzeszów, jako jedno z bardziej innowacyjnych miast. – Przede wszystkim chciałbym, żeby Państwo zrozumieli istotę działań przedsiębiorstw użyteczności publicznej oraz przekazać wartości, priorytety, całą wartość dodaną, jaka towarzyszy tym projektom, które tworzymy – mówił.

Federico Perez Penalosa, przedstawiciel Banku Światowego skupiał się na innowacyjnościach i zmianach wprowadzanych w przedsiębiorstwach wodno-kanalizacyjnych.

bsz


23-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)