REKLAMA

RZESZÓW: Obchody 106. rocznicy urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego (FOTO)

RZESZÓW / PODKARPACIE. We wtorek na rzeszowskim Rynku odbyły się uroczystości upamiętniające 106. rocznicę urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego. Podczas wydarzenia został zaprezentowany Sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

IMG_1007-1200x800

Foto: rzeszow.uw.gov.pl

26 listopada br. przypada 106. rocznica urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Z tej okazji na rzeszowskim Rynku odbyły się uroczystości upamiętniające wielkiego człowieka, patriotę, a przede wszystkim żołnierza, który walczył o wolną i niepodległą Polskę. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania sztandaru, który płk Dariusz Słota – dowódca podkarpackiej brygady otrzymał z rąk Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Zwierzchnika Sił Zbrojnych. Ceremonia odbyła się 27 września 2019 roku, w 80. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

W poniedziałkowych obchodach uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych, kombatanci oraz mieszkańcy województwa.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do upamiętniania niezwykłych ludzi – bohaterów, którzy swą odwagą, swym życiem udowodnili, że słowa „Bóg, Honor Ojczyzna” mają wartość najwyższą. Jako Polacy jesteśmy im za to winni pamięć, bowiem byli ludźmi, dzięki którym żyjemy dziś w niepodległej Polsce! – mówiła podczas swojego przemówienia wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz. Wojewoda dodała również, że sztandar – jako symbol honoru i męstwa – będzie przyświecał wszystkim ważnym wydarzeniom i uroczystościom oraz symbolizował trud włożony w czas spędzony na służbie.

Po głównych uroczystościach na rzeszowskim Rynku odbył się piknik wojskowy. Pokaz sprzętu oraz punkty promocyjne wystawili żołnierze 3.PBOT i WKU Rzeszów oraz funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej. Zwiedzający mogli obejrzeć sprzęt wszystkich służb mundurowych Podkarpacia.

W przededniu urodzin, 25 listopada 2019 roku, w kościele świętego Józefa na Staromieściu w Rzeszowie odbyła się uroczysta msza święta. Miała ona symboliczny charakter ze względu na miejsce i czas. W miejscu tym podczas II wojny światowej mieściła się siedziba Inspektoratu ZWZ-AK Rzeszów, której płk Łukasz Ciepliński ps. „Pług” był inspektorem, a 5 sierpnia 1945 r. poślubił tam Jadwigę Sicińską. Po zakończeniu Mszy Świętej dalsze uroczystości odbyły się w alei Cieplińskiego, przy pomniku Żołnierzy Wyklętych, gdzie odbył się uroczysty capstrzyk.

Łukasz Ciepliński „Pług” jest postacią, która stała się symbolem walki Polaków z reżimem komunistycznym w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Ciepliński należał do elity pokolenia wychowanego w II Rzeczypospolitej. Poświęcił życie Polsce, której był wytrwałym obrońcą.

Walczył w wojnie obronnej 1939 r. od pierwszych dni walk do kapitulacji Warszawy. Kierował strukturami Armii Krajowej w rejonie Rzeszowa. Włączył się w konspirację antykomunistyczną, stając się z czasem jednym z jej przywódców. Przeszedł okrutne śledztwo, został zamordowany z wyroku sądu komunistycznego, a następnie wymazany z pamięci w czasach PRL. Dziś dzień jego śmierci obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Źródło: rzeszow.ipn.gov.pl, rzeszow.uw.gov.pl

Zdjęcia: UW w Rzeszowie


26-11-2019

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-uroczyste-obchody-106-rocznicy-urodzin-plk-lukasza-cieplinskiego-foto-3647-00r2kc