REKLAMA

RZESZÓW. Trzy osoby zatrzymane za wyłudzenia VAT!

RZESZÓW / PODKARPACIE. Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Lublinie 14 stycznia 2020 roku funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali troje mieszkańców Krosna, w tym byłą pracownicę Urzędu Skarbowego w Krośnie. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Na wniosek prokuratora dwie z tych osób zostały tymczasowo aresztowane.

303-200356

Foto: Podkarpacka Policja / zdjęcie poglądowe

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Lublinie dotyczy wystawiania przez osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej, w imieniu jednej z lubelskich spółek, poświadczających nieprawdę faktur VAT na usługi remontowo-budowlane oraz ich użycia do rozliczeń podatkowych. Łączna wartość narażonego na uszczuplenie podatku od towarów i usług wyniosła ponad 700 tysięcy złotych.

Działalność podejrzanych koncentrowała się na terenie województwa podkarpackiego. Ponadto jednym z wątków śledztwa jest przyjmowanie korzyści majątkowych przez pracowników Urzędu Skarbowego w Krośnie, którzy zaoferowali przedsiębiorcy z terenu Krosna przyjęcie fikcyjnej faktury, żądając przekazania korzyści majątkowej odpowiadającej wartości podatku VAT z faktury.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane oraz uczestnictwa w wystawianiu poświadczających nieprawdę faktur VAT. Dwóch podejrzanych usłyszało zarzuty powoływania się na wpływy w instytucji państwowej i przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 7 tysięcy złotych w zamian za załatwienie sprawy kontroli.

Kolejnej zatrzymanej, byłej pracownicy Urzędu Skarbowego w Krośnie, przedstawione zostały zarzuty żądania i przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 10.700 złotych, kwalifikowane z art. 228 par. 1 i 4 kodeksu karnego.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, prokurator skierował wobec dwóch podejrzanych wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie 16 stycznia 2020 roku uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie. Wobec trzeciego z podejrzanych prokurator zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 20 tysięcy złotych, dozór Policji, zakaz kontaktowania się z ustalonymi osobami oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

Źródło: Prokuratura Krajowa

17-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

rzeszow-trzy-osoby-zatrzymane-za-wyludzenia-vat-3463-00r2kc